"Everest'e tırmandık" yalanına 10 yıl ceza

Hintli çift Dinesh ve Tarahashwari Rathot, 'photoshop' kullanarak kendilerini Everest Dağı'nın zirvesinde gösterince Nepal tarafından cezalandırıldı.

Haberler - ntv.com.tr 31.08.2016 - 12:24

"Everest'e tırmandık" yalanına 10 yıl ceza

Nepal Turizm Meclisi, 23 Mayıs'ta Everest'in zirvesine tırmandıklarını iddia eden Hintli çiftin sertifikalarını iptal etti ve 10 yıl bir daha Everest'e gitmeme cezası verdi. 

Kathmandu Post'ta yer alan habere göre Nepal polisi, geçtiğimiz Mayıs ayında zirveye ulaştıklarını söyleyen Hintli çift Dinesh ve Tarahashwari Rathot'un fotoğraflar üzerinde dijital manipülasyon manipülasyon yöntemlerini kullanarak kendilerini zirveye yerleştirdiğini tespit etti. 

Ülkelerinde "Dünyanın en yüksek zirvesine tırmanan ilk Hintli çift" olarak şöhret sahibi olan çiftin hilesi bu şekilde ortaya çıktı. 

Hileli fotoğrafın orjinalinde zirveye çıkmayı başaran Hintli dağcı Satyarup Sidhantha
Hileli fotoğrafın orjinalinde zirveye çıkmayı başaran Hintli dağcı Satyarup Sidhantha

Hintli dağcı Satyarup Sidhantha da çiftin zirvedeki fotoğrafını sahte olduğunu ve kendi orjinal fotoğrafının kullanıldığını söyledi. 

Hile yaptıkları gerekçesiyle cezalandırılan Hintli çiftin organizatörlüğünü yapan firma ise kararı politik bulduklarını belirterek, cezayı kınadı. 

Sayfa Yükleniyor...