BM gözetimindeki Yemen müzakereleri öncesi taraflar arasında güven inşa edilmesi çerçevesinde, yaralı 50 Husi militanı Yemen'den Umman'a tahliye edildiyor.

Yemen'in başkenti Sana'dan Umman'ın başkenti Maskat'a sevk edilecek 50 yaralıya, 50 refakatçi ve biri BM'den olmak üzere 4 doktor eşlik edecek.

Cenevre'deki müzakerelerin çarşamba günü başlaması bekleniyor. Müzakereler BM'nin Yemen özel elçisi Martin Griffiths tarafından yönetilecek.

YEMEN'DE DİYALOG ÇABALARI

Yemenli taraflar arasındaki diyalog görüşmeleri, 2015'te İsviçre'nin Biel ve Cenevre kentleri ile 2016'da Kuveyt'te yapılan üç turun ardından iki yıl önce sekteye uğramıştı.

İki yıl aradan sonra 6 Eylül'de Cenevre'de yapılması planlanan Yemen konulu istişare toplantıları, Husilerin katılımının sağlanamaması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.