Yeniden seçim isteyebiliriz

Irak seçimlerinde zaferle çıkmasına rağmen hala hükümet kuramayan İyad Allavi NTV'ye konuştu ve seçimlerin yenilenmesini isteyebileceklerini söyledi.

NTV Haber 26.04.2010 - 13:37

Yeniden seçim isteyebiliriz

Irak'ta 7 Mart'ta yapılan genel seçimlerden birinci parti çıkan El Irakiye ittifakının lideri İyad Allavi Ankara'ya geldi. Allavi, NTV'ye yaptığı açıklamada, seçimlerin yenilenmesini isteyebileceklerini açıkladı. Eski Irak Başbakanı, Türkiye'den Irak'taki geçiş sürecine destek vermesini beklediklerini söyledi.


Üzerinden 2 aya yakın bir zaman geçen genel seçimlerin galibi olmasına rağmen, hükümeti henüz kuramayan laiklik yanlısı, Şii politikacı İyad Allavi, yaşanan gelişmeleri ve bundan sonra atacakları adımları NTV'ye anlattı.

Allavi seçimlerin yenilenmesi çağrısında bulunabileceklerini söyledi:

"Bağdat'ta oyların yeniden sayılması istendi. Biz de, bunun üzerine, Basra gibi, Kerkük gibi başka bölgelerde de yeniden sayım istedik. Fakat, bu yapılmadan önce anlamamız gereken bazı şeyler de var. Sandıklar nerede, ne tür güvenlik önlemleri altında tutuldu? Neden Birleşmiş Milletler, seçimlerin iyi olduğunu söyledi, seçim sonuçlarını destekledi? Yeniden sayım bittiğinde, hükümet kurma çalışmalarına başlayacağız. Ancak, çıkacak sonuçlara göre, seçimlerin yenilenmesi için çağrıda da bulunabiliriz."

HÜKÜMET KURAMAZSAK, DAHA ÇOK SORUN ÇIKAR
Allavi, hükümetin kendileri tarafından kurulamamasının, Irak'ta daha fazla soruna ve şiddete yol açacağı uyarısında da bulundu. Iraklı politikacı, Türkiye'den de destek beklediklerini söyledi:

"İstikrarsız bir Irak, bölgede de gerilime neden olacaktır. Bu nedenle kardeşlerimizle konuşuyoruz. Bütün bölge ülkelerinden Irak'taki geçiş sürecini desteklemelerini istiyoruz. Türkiye, bölgede çok önemli bir rol oynuyor. Türkiye, hiçbir zaman Irak'ın iç işlerine karışmadı, bununla birlikte bölgede bir atmosfer yaratmaya çalışıyor. Bu çok değerli bir tavır. Biz de saygı duyuyoruz."

Allavi, Irak'ta yeni hükümeti kurması durumunda, terör örgütü PKK'yla mücadele konusunda Türkiye'yle çok yakın çalışacağını da söyledi ve "Irak topraklarının Türkiye'ye karşı kullanılmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...