Yol haritası Ermenistan'da hükümeti dağıttı

Ermenistan'daki Taşnak Partisi, Türkiye ve Ermenistan arasındaki yol haritasına tepkisini hükumetten çekilerek gösterdi.

27.04.2009 - 11:31

Yol haritası Ermenistan'da hükümeti dağıttı

BAKÜ - Ankara ile Erivan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine tepkili olan aşırı milliyetçi Taşnak Partisi liderleri, bugün Erivan’da düzenledikleri kapalı toplantı sonucu, Ermenistan hükümetinden çekilme kararı aldı.

131 sandalyelik parlamentoda 16 koltuğa sahip olan Taşnak Partisi'nin bu kararı, Ermeni hükümetinin parlamentodaki konumunu etkilemedi.

Kararı yorumlayan Taşnak Temsilcisi Kiro Manoyan, "Ankara’nın normalleşme sürecini Karabağ sorunu ile paralel görüşme önerisi ve Türkiye’ye yönelik toprak talebinden vazgeçme koşulu, Erivan’ı zor durumda bırakacak. Bu koşullar kapsamında imzalanacak anlaşma, Ermenistan’ın dış siyasetinde değişikliğe neden olur. Biz bu durumu kabullenemeyiz" şeklinde konuştu.

Ermenistan’daki koalisyon hükümeti 21 Mart 2008’de kuruldu. Koalisyon 3 partiden olusuyordu: Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın Cumhuriyet Partisi, ‘Orinats Yerkir’ (Hukuk Devleti) Partisi ve Taşnak Partisi.

Taşnak Partisi hükümette ziraat, çalışma ve sosyal ilişkiler, bilim ve eğitim bakanlıklarına sahipti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...