Avrupa'dan Yunanistan'a 5 gün süre

Euro Bölgesi Maliye Bakanları, mevcut mali programın uzatılması talebinde bulunması için Yunanistan'a 5 gün süre tanıdı.

Anadolu Ajansı 17.02.2015 - 02:39

Avrupa'dan Yunanistan'a 5 gün süre

Brüksel'de Avrupa Birliği ve Yunanistan arasında yürütülen borç müzakerelerinin ilk turu sonuçsuz kaldı. Yunan heyeti, önerilen yeni paketi kabul etmedi.

 Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, yeni teşvik kredisi karşılığında kemer sıkma politikalarının uzaltılması talebini saçma ve kabul edilemez olarak niteledi.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları da mevcut mali programın uzatılması talebinde bulunması için Yunanistan'a 5 gün süre verdi.

Eurogroup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem ‘en iyi çıkış yolunun Yunan makamlarının mevcut programının uzatılması arayışına girmesiyle bulunabileceğini’ vurguladı.

Yunanistan'dan bu yönde talep gelmesi halinde Euro Bölgesi Maliye Bakanları’nın en geç cuma günü olağanüstü toplanabileceğini söyledi.

Mevcut yardım programının süresi şubat ayı sonunda doluyor. Bu nedenle Yunanistan ile kreditörler arasında ay sonuna kadar uzlaşmaya varılması gerekiyor.

Yunanistan'da halk hükümete destek gösterilerine devam ediyor.
Yunanistan'da halk hükümete destek gösterilerine devam ediyor.

ATİNA'DA TEPKİYLE KARŞILANDI

AB'nin Yunanistan'a 5 gün süre tanıması, Atina'da sert tepkiyle karşılandı.

Alınan bilgiye göre, Yunanistan Başbakanlık Bürosu'ndan Eurogroup'a gönderilen resmi olmayan bir yazıda (non paper), Yunan hükümetinin Eurogroup'un bu konudaki uyarısını reddettiği bildirildi.

Yazıda, Atina ile Avrupalı ortakları arasındaki farklılıkların aşılmasına yönelik tüm çabalara rağmen, Eurogroup'ta Yunan tarafının önüne Atina'nın tezlerinin hilafında memorandumların uzatılmasını öngören tamamen ters yönde bir metin getirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yunan hükümetinin halkın iradesine tamamen karşı olan bir metni kabul etmesi mümkün değildi. Birileri müzakere istemiyor ve başarısızlığa uğramış bir programı desteklemekte ısrar ediyor. Tüm Avrupa tarihinde demokrasiler ültimatomları reddetmiştir. Avrupa demokrasileri şantaj yapmaz, kendilerine de yapılamaz."

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis ise Atina ile Eurogroup arasındaki anlaşmazlığa rağmen, 48 saat içinde ortak bir yol bulunup, namuslu bir anlaşma sağlanacağını söyledi.

Atina hükümeti ile Eurogroup arasındaki farklılığın anlaşma metninde yer alan bazı deyimlerden kaynakladığını dile getiren Varufakis, toplantı öncesinde bu konuda AB Komisyonu Ekonomi Temsilcisi Pierre Moscovici ile anlaşmaya vardığını ancak bu metnin daha sonra Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem tarafından değiştirildiğini ileri sürdü.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras

Varufakis, "Bazı terimler üzerinde anlaşmazlık çıktı. Anlaşma sağlanması için ne gerekirse yapacağız. 48 saat içinde Avrupa yeni bir program oluşturulması için uygun bir deyim bulacaktır" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın bu konuda bir B planı bulunmadığını anlatan Varufakis, "Bu nedenle 4 aylık programın koşulları ve bunda yer alan terimler kesin ve açık olmalı. Blöf yapmıyoruz. Biz, euro kuşağı üyesi ülkeyiz ve euroa kalacağız. AB bölünmez. Biz, sadece programı değiştirmek isteyen Avrupa yanlısı bir hükümetiz" diye konuştu.

Eurogroup, Yunanistan ile yeni bir anlaşmanın müzakere edilmesi için Atina'nın mevcut kalkınma programının uzatılması talebinde bulunması gerektiğini savunmuş ve bunun için hükümete 5 gün süre tanımıştı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble (solda) ve Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis.
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble (solda) ve Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis.

"İYİMSERLİĞİM GÜÇLENMEDİ"

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise Yunanistan'ın mali programına çözüm bulunacağı konusunda kuşkulu olduğunu belirtmişti.

Schaeuble, Brüksel'de gerçekleştirilecek toplantıdan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın mali programına çözüm bulunacağı konusunda kuşkulu olduğunu ifade etti. Schaeuble, "Duyduklarım Yunanistan hakkındaki iyimserliğimi güçlendirmedi" ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...