Yunanistan'ın teklifine Almanya'dan jet yanıt

Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ne yaptığı 6 aylık "köprü anlaşma" teklifi Almanya tarafından reddedildi.

ntv.com.tr 19.02.2015 - 15:39

Yunanistan'ın teklifine Almanya'dan jet yanıt

Yunanistan, 240 milyar euro borcu için 6 aylık "köprü anlaşma" için Euro Bölgesi'ne bugün resmen başvurdu. Yunanistan'ın teklifi Almanya tarafından jet bir cevapla reddedildi.

Almanya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Atina'nın mektubu nihai bir çözüm sunmuyor.

Teklif, mevcut mali programın koşullarını yerine getirmeden, "köprü kredi" talebinde bulunuyor. Mektupta yer alan teklif, Euro Bölgesi'nin pazartesi üzerinde anlaştığı kriterleri karşılamıyor" denildi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'ten aldıkları mektubu, çözüm yolunda önemli bir sinyal olarak gördüklerini söyledi. Juncker, "Mektup uzlaşmaya varmak için bir yol açıyor" dedi.

ÇİPRAS MEVCUT PROGRAMA KARŞI ÇIKIYOR

Atina, yeni teklifi 28 Şubat’ta süresi dolacak olan uluslararası kurtarma paketinden bağımsız bir "köprü anlaşma" olarak nitelendiriyor.

Çipras hükümeti, Almanya başta olmak üzere Euro bölgesi ülkelerinin istediği ekonomik reformlar ve bütçe kesintileri içeren kurtarma paketinin uzatılmasına karşı çıkıyor.

FITCH DE UYARMIŞTI

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yunanistan’ın resmi kreditörleri ile müzakerelerindeki gerilim politikasının ülkenin kredi profiline ilişkin riskleri artırdığını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...