Yunanistan’da çatışmalar yeniden başladı

Yunanistan’da, polis kurşunuyla ölen 16 yaşındaki genç toprağa verildi. Aleksis Grigoropulos’un cenazesinin ardından Atina’da yine olaylar çıktı. Ülkede siyasi tansiyon yüksek, Karamanlis birlik çağrısı yaparken muhalefet erken seçim istedi.

Haberler 20.12.2008 - 15:04

Yunanistan’da çatışmalar yeniden başladı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da geçen Cumartesi gecesi bir polisin açtığı ateşle yaşamını yitiren 16 yaşındaki Aleksis Grigoropulos toprağa verildi. Atina’nın güneyindeki Palio Faliro semti mezarlığında yapılan cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Tören sırasında zaman zaman polisi hedef alan sloganlar atan kalabalık, töreni yöneten papazın konuşmasını da sık sık alkışlarla kesti. Cenaze töreni sırasında mezarlık etrafında geniş güvenlik önlemleri alan polisle, çevredeki işyerleri ve araçlara saldıran küçük gruplar arasında yer yer ufak çaplı çatışmalar çıktı. Çok yoğun güvenlik önlemlerine rağmen Grigoropulos’un cenaze töreninden dağılan kalabalık, olayları yeniden başlattı.

Yunan televizyonları, Palio Faliro semtinde bir polisin havaya ateş açtığını öne sürdü. Kentin güney semtlerinin yanı sıra, Atina merkezindeki Sindagma meydanı ve çevre cadde ile sokaklarda, Atina Teknik Üniversitesi civarında da polisle göstericiler arasında göz yaşartıcı gaz, taş, sopa ve molotofkokteyllerinin kullanıldığı çatışmalar yaşandı.

Yunan televizyonları yıkıp yakma olaylarını “Vandalizm ve beyinsizlik” olarak niteledi. Hükümeti ve polisi de yetersizlikle suçlayan televizyonlar, vatandaşların mallarını ve canlarını korumak için sokağa inmek zorunda kaldığını ifade etti.

Selanik’te de bugün çatışmalar vardı ve maskeli göstericilerle polis yine karşı karşıya geldi.

KARAMANLİS’TEN BİRLİK ÇAĞRISI
Olayların ardından kabinesini toplayan Yunanistan Başbakanı Karamanlis, bugün de Cumhurbaşkanı ile görüştü. Görüşmenin ardından eylemcilere müsamaha gösterilmeyeceğini açıklayan Karamanlis, ulusal birlik çağrısı yaptı.

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, bu akşam tüm televizyon kanallarından canlı yayımlanan açıklamasında da yarın yapılacak genel grev çerçevesinde planlanan gösterilerle ilgili “Çalışanların haklarını aramak için yarın yapacakları gösterilerin ertelenmesini istedim. Bunlar şiddet yanlılarınca kullanılmamalıdır. Hepimiz şiddet kullanımı, soygun, yağma, ve kundaklama gibi hareketler karşısında birlik olmalıyız. Bu bizim yükümlülüğümüzdür. Hükümet olayları kararlı ve soğukkanlı bir biçimde ele almaktadır” diye konuştu.

MUHALEFET ERKEN SEÇİM İSTEDİ
Muhalefetteki PASOK’un lideri Papandreu ise, hükümeti beceriksizlikle suçlayarak istifaya çağırdı. Papandreu, erken seçim çağrısı da yaptı.

Başkent Atina ve Selanik başta olmak üzere kuzey Yunanistan, Mora ve adalarda protesto gösterileri yapan binlerce kişi polis karakollarına saldırmış, çok sayıda polis yaralanmış, onlarca araç ateşe verilmiş, banka şubeleri kundaklanmış, dükkanlar yağmalanmıştı.ATİNA DÜN GECE YANDI
Başkent Atina’da Komünist Parti’nin çağrısıyla toplanan eylemcilerle polis dün karşı karşıya geldi. Yunanistan Parlamento binasının bulunduğu Sindagma Meydanı, kentin ana caddeleri Panepistimiu ile Akademias ve Omonia meydanlarında polis kordonlarını aşan yüzlerce kişi çöp konteynerleri, banka şubeleri ve iş yerlerini ateşe verdi. Yangınların yan binalara sıçramasıyla bölgede oturanlar ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İtfaiye araçlarının çalınması ve ekiplerin kullandığı yolların göstericiler tarafından kesilmesiyle söndürme çalışmaları yapılamadı.

Atina’nın havadan görüntüsünü bültenlerine taşıyan Yunan televizyon kanalları, kentin onlarca yerinin ateş içinde olduğunu gözler önüne serdi.

Kent merkezlerinde güvenlik önlemleri alan ve barikatlar kuran çevik kuvvet ekiplerine molotofkokteylleriyle saldıran göstericilere, polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık veriyor. Savaş alanını andıran kentlerde göz yaşartıcı gaz nedeniyle onlarca kişi solunum rahatsızlıklarıyla hastanelere başvurdu, acil yardım birimleri yoğunluk nedeniyle hizmet vermekte zorluk yaşıyor.

OLAYLAR 1985’İ HATIRLATIYOR

Atina’da cumartesi 16 yaşındaki Aleksis Grigoropulos adlı bir gencin polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmesinin ardından Yunanistan’ın neredeyse her kentinde göstericiler sokağa dökülmüştü. Ülkede en son 1985 yılında bir genç polis kurşunuyla yaşamını yitirmiş, ülkenin dört bir yanında çıkan olaylar aylarca sürmüştü.
Sayfa Yükleniyor...