1 Temmuz'dan itibaren zorunlu!

''Enerji Kimlik Belgesi'', binanın görünür yerine asılacak.

Haberler 18.06.2010 - 12:28

1 Temmuz'dan itibaren zorunlu!

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı İlhan Metin, 2007 yılında çıkan Enerji Verimliliği ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nin 1 Temmuz'dan itibaren uygulanmasına başlanacağını hatırlattı.


''Uygulama, 50 metrekare ve üzerindeki konutların satış ve kiralanmasında, 'enerji kimlik belgesi'nin ibrazı şartının yürürlüğü ile birlikte hayatımıza girecek. 'Enerji tapusu' ismiyle halkın diline yerleşecek gibi görünen bu belge nedir, ne işe yarar? EMO olarak bu konuda bir bilgilendirme yapmayı görevimiz sayıyoruz.        

Beyaz eşyalarda görmeye alıştığımız, buzdolabının üzerindeki A-B-C gibi harfle işaretlenmiş ve cihazın enerji verimliliğine ilişkin müşteriyi bilgilendirmeyi amaçlayan verimlilik etiketidir. Artık konutların da benzer bir bilgilendirme etiketi olacak. Bu etiketle binanın, ısıtma, soğutma, aydınlatma, asansör, hidrofor vb. gibi bileşenlerin toplamıyla oluşan toplam enerji giderlerinin yıllık ne düzeyde olacağına ilişkin bilgilendirme yapılması amaçlanmakta. Enerji giderleri düşük binaların tercih edileceği öngörüsü ile ülkemizde uygulaması yeterli olmayan ısı izolasyonu (mantolama), merkezi ısıtma, hız (devir) ayarlı motorlar vb. gibi enerji tasarrufu sağlayan uygulamaların yaygınlaşması amaçlanmakta.''        

''Enerji Kimlik Belgeleri''nin binaların görünür yerlerine asılacağını anlatan Metin, bu belgenin, Enerji İşleri Etüt İdaresi tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliği Danışmanlığı (EVD) şirketleri ile Enerji Yöneticisi Belgesine sahip uzman mühendisler tarafından, binalar denetlenerek düzenleneceğini anlattı.

''Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine, çevrenin korunmasına ilişkin esasları düzenleyen Bina Enerji Performans Yönetmeliği (BEP) sadece mevcut binaları değil, yeni yapılacak binalarda da tasarım aşamasından başlayıp, binanın kullanıma başlanılmasından sonrayı da kapsayan kontrol ve denetimlerini de beraberinde getirmektedir. Enerji kimlik belgeleri binaların görünür yerlerine asılacaktır. Yeni yapılacak binalarda, proje tasarımında yer almış ve Bina Enerji Yöneticisi Belgesine sahip olan mühendis ve mimarlar enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkilidirler.''

Sayfa Yükleniyor...