Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Halkbank ve yapı malzemeleri sektörü işbirliğiyle yarın başlayacak olan "Evini Yenile Türkiye" isimli kampanya kapsamında, yaklaşık 100 bin tüketiciye düşük maliyetli kredi sağlanması ve sektörde 1 milyar liranın üzerinde iş hacmi yaratılması hedefleniyor.

Kampanya hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, söz konusu kampanyanın yapı malzemeleri sektörüne ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlayacağına dikkat çekti ve şöyle dedi:

"Önümüzdeki üç ay boyunca kampanyadan 100,000 tüketicinin yararlanmasını bekliyoruz. Ortalama bir evin tadilatını 10,000 liradan hesaplarsak, 1 milyar lira iş hacmi hedefindeyiz. TOBB olarak bu projeyi sinerji politikası olarak görüyoruz ve başka sektörlere yönelik benzer kampanyalar başlatmak için çalışmalar yürütüyoruz. Halkbank'ın yanı sıra diğer bankaları da yeni projelere katmak istiyoruz... Şu anda Türkiye Finans ile görüşüyoruz."

Yapı malzemeleri sektörüne yönelik kampanya kapsamında Halkbank, 1 Eylül-30 Kasım tarihleri arasında tüketicilere, ev tadilatı finansmanı için yüzde 0.33'ten başlayan faiz oranlarıyla kredi verecek.

Halkbank'ın vereceği kredilerin tüketiciler açısından oldukça cazip koşullar içerdiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise toplantıdaki konuşmasında, yapı malzemeleri üreten 83 firmanın kampanyaya dahil olan bayilerinden yapılacak 2 bin lira üzeri alışverişlerde 36 aya varan vadelerde, 2 ay geri ödemesiz kredi kullandıracaklarını söyledi.

Aydın, "Türkiye çapındaki yaklaşık 700 şubemizle bu kampanyanın pazarlamasını yapacağız. talep bulursak hem bu kampanyayı uzatabilir hem de yeni kampanyalar yapabiliriz" diye konuştu.

Yılın ilk çeyreğinde GSYH'si yüzde 13.8 küçülen Türkiye'de, inşaat sektöründeki daralma yüzde 18.9 olarak gerçekleşmişti.