Fransız bakandan 2 milyon TL’lik maaşa itiraz

Fransa Ekonomi Bakanı, Renault Başkanı Carlos Ghosn'a bir yılda ödenen 7,25 milyon euro (Yaklaşık 24 milyon lira) maaşa karşı çıkacaklarını açıkladı.

renault.jpg

Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, devletin de hissesi bulunduğu Renault şirketinin Başkanı Carlos Ghosn'a bir yıl için ödenen 7,25 milyon euro tutarındaki maaşa karşı çıkacaklarını bildirdi.

Konu ile ilgili meclis genel kurulunda konuşan Macron, ''Şirket yönetim kurulunun, yüksek maaşla ilgili kararını gözden geçirmemesi halinde, hükümetin devreye gireceği'' uyarısında bulundu.

Renault hissedarlarının da bu yüksek maaşa karşı çıktığını hatırlatan Macron, ''Yönetim kurulu tekrar toplanmalı ve hissedarların görüşlerinden ders çıkarmalı. Aksi tekdirde biz birkaç hafta içinde bu konuda gerekli yasal düzenlemeye gidebiliriz'' dedi.

Fransız bakan, hükümetin ne tür bir yasal önlem getireceğine ise açıklık getirmedi.

Şirketin hissedarların yüzde 54'ü geçen hafta yüksek maaşa karşı oy kulanmıştı.

Fransa'da devlet, Renault şirketinin hisselerinin yüzde 19,7'sini elinde tutuyor.

Renault yönetim kurulu, 2015 yılında şirketin bir önceki yıla oranla yüzde 10,4 artışla 45 milyar euro ciro yapmasını gerekçe göstererek, Carlos Ghosn'un yüksek maaşını onaylamıştı.

Şirket geçen yıl 2,96 milyar euro net kar sağlamıştı. 

Renault-Nissan otaklığının başkanı olan 62 yaşındaki Brezilyalı Carlos Ghosn, Nissan'dan da yıllık 8 milyon euro kazanıyor. 

Sayfa Yükleniyor...