Alman milyarder Türk firmayı alıyor

Alman lojistik devi Kühne-Nagel, Almanya ile siyasi tartışmaların gölgesinde önemli bir karar aldı. Şirket, Türk lojistik şirketi Zet Farma’yı satın alıyor. Alman şirketin en büyük hissedarı Klaus-Michael Kühne ülkenin 9'uncu zengin işadamı.

16.03.2017 - 16:30 | Son Güncelleme : 16.03.2017 - 16:31

Alman milyarder Türk firmayı alıyor

Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden Kühne-Nagel, Türk lojistik şirketi Zet Farma’yı bünyesine katmak için görüşmelere başladı.

Dünya'nın haberine göre, taraflar resmi kurumlara başvuruda bulundu. Kühne-Nagel İstanbul merkezli Zet Farma Lojistik şirketinin yüzde 100 hissesini satın almayı hedefliyor.

1992 yılında Ahmet Saim Başay ve Satiye Başay tarafından kurulan Zet Farma’nın yaklaşık 400 çalışanı bulunuyor. İlaç sektörünün en önemli lojistik şirketlerinden biri olan Zet Farma’nın müşterileri arasında Abdi İbrahim, Mustafa Nevzat gibi sektörün önemli ilaç şirketleri var. Şirketin, İstanbul’da Kağıthane, Hadıımköy, Kıraç gibi bölgelerde 6 deposu ve antreposu bulunuyor.

100 ÜLKEDE 70 BİN ÇALIŞANI VAR

Almanya’nın en eski lojistik şirketlerinden olan Kühne-Nagel, 1890’da kuruldu. Bremen’de faaliyete başlayan şirketin kurucuları ise August Kühne ve Friedrich Nagel. Merkezini İsviçre’ye taşıyan şirket hala operasyonlarını Almanya’dan yönetiyor. Dünyanın 100’den fazla ülkesinde 1.200 ofisi bulunan Kühne-Nagel’in çalışan sayısı da 70 binin üzerinde.

ALMANYA'NIN 9'UNCU ZENGİNİ

Deniz taşımacılığında dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen firma, hava ve kara taşımacılığında da dünyanın en önemli şirketlerinden. Şirketin onursal başkanı ve en büyük hissedarı ise Klaus-Michael Kühne. Almanya’nın en zengin işadamlarından biri olan Klaus-Michael Kühne’nin serveti 12.4 milyar dolar. Ülkenin en zengin 9’uncu işadamı olan Klaus-Michael Kühne, Forbes’un dünya liginde ise 103’üncü sırada. Alman işadamının Kühne-Nagel’deki payı ise yüzde 53 civarında.

Sayfa Yükleniyor...