AMB faizi sabit tuttu, Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nı 1,85 trilyon euroya genişletti

Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nın toplam büyüklüğünü 500 milyar euro artırarak 1,85 trilyon euroya yükseltti.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.12.2020 - 16:50

AMB faizi sabit tuttu, Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nı 1,85 trilyon euroya genişletti

Avrupa Merkez Bankasından (ECB) yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi'nin, bugünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı bildirildi.

Açıklamada, martta 750 milyar euro ile başlatılan ve haziranda 600 milyar artışla 1 trilyon 350 milyar euroya çıkarılan Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nın (PEPP) 500 milyar euro daha artırılarak 1 trilyon 850 milyar euroya çıkarıldığı belirtildi.

PEPP’nin Mart 2022’ye kadar devam edeceği ifade edilen açıklamada, program çerçevesinde alınmış varlıkların vadesi gelen anapara ödemelerinin en azından 2023 sonuna kadar yatırıma yönlendirilmeye devam edileceğine işaret edildi.

ECB’nin net varlık alımlarının Covid-19 krizinin sona erdiğine karar verilene kadar devam edeceği vurgulanan açıklamada, Uzun Dönem Güdümlü Refinansman Operasyonu III (TLTRO III) için daha olumlu şartların Haziran 2022’ye uzatıldığı ifade edildi.

Açıklamada, ECB’nin faiz oranlarının, enflasyon görünümü yüzde 2 hedefine yeterince yaklaşana kadar düşük kalacağı mesajı da verilerek, döviz kuruna ilişkin gelişmelerinin yakından izleneceği vurgulandı.

Euro Bölgesi dışındaki merkez bankalarına euro likiditesi sağlanması için açılan swap ve repo hatlarının süresinin Mart 2022'ye uzatıldığı da açıklamada yer aldı. 

Sayfa Yükleniyor...