Atatürk Havalimanı'nda trafiğe son!

7 adet köprünün yer aldığı iki katlı kavşak inşaatı Nisan ayında tamamlanacak.

14.12.2009 - 10:14

Atatürk Havalimanı'nda trafiğe son!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında yapılan protokol gereğince Atatürk Havalimanı önünde yapılacak ''Atatürk Havalimanı Önü Katlı Kavşak ve Bağlantı Yollarının Düzenlenmesi İnşaatı'' çalışmalarında kritik aşama olan kavşak inşaatına başlandı.

Atatürk Havalimanı kavşak ve bağlantı yolları inşaatı yapımını 52.9 milyon TL ihale bedeli ile alan ÖZKA İnşaat A.Ş'nin Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Ömer Faruk Çankaya, çalışmaların 2010 Nisan ayında bitirilmesinin planlandığını, böylece yaşanan sorunun tamamen çözüleceğini kaydetti.

Şu anda E-5'ten ve Florya yönünden Atatürk Havalimanı ve Dünya Ticaret Merkezi ve Fuar alanına gitmek isteyen bir kişinin en az 3-5 trafik ışığı ile karşılaştığını ve trafiğin açık olduğu zamanlarda ortalama 15 dakika zaman kaybettiğini ifade eden Çankaya, kavşak çalışmaları bitince Atatürk Havalimanı'na kesintisiz ulaşılacağını, kente de zaman kaybetmeden gidebileceğini söyledi. Çankaya, çalışmalar tamamlandığında THY Kargo terminali, THY Teknik A.Ş ve VIP Salonu'na da kesintisiz ulaşım sağlanacağını kaydetti.

Çankaya, çalışmalar kapsamında 300 metre uzunluğunda 7 adet yerinde dökme köprü ve 7750 metre yol imalatı yapılacağını ifade ederek, şu anda 135 metre uzunluğunda 2 adet köprü ve 2500 metre bağlantı yolunun tamamlandığını, Florya'dan Atatürk Havalimanı'na U dönüşünü sağlayan köprünün ise trafiğe açıldığını bildirdi.

Kavşak çalışmalarına aralık ayında başlandığını, 7 gün 24 saat esasına göre, 24'ü mühendis toplam 350 personelin üç vardiya halinde çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Çankaya, çalışmaların 5000 metre uzunluğunda 250 bin metrekarelik bir alan içinde devam ettiğini belirtti. Çankaya, iki katlı kavşak yapımı sırasında mevcut üst kot durumunun korunacağını, bunun için trafik akışının yapılacak alt geçitlerden sağlanacağını ifade etti.

Havalimanı A kapısı girişinin adeta ''ufo'' görüntülerini hatırlatan dairesel bir şekilde inşa edildiğini dile getiren Çankaya, bu modern görüntünün, kente ilk kez gelen kişileri etkileyeceğini umduğunu söyledi.

Çankaya, projenin tamamının 7,5 kilometre asfalt kaplı yol, 7 adet köprü, 225.000 metreküp toprak kazısı, 13 bin metre fore kazık, 3 bin metre istinat duvarı, 20.000 metreküp sanat yapıları betonarme işi, 4 bin metrekare toprakarme, 40.000 ton asfalt kaplama, 10 bin metre atıksu ve yağmur suyu hattı, 4 bin metre oto korkuluk, 5.000 ton demir işi, 2 bin 450 metrekare havaalanı giriş kanopisi, 220 ton çelik işinden oluştuğunu belirtti.

Projenin büyük bölümünün tamamlandığını ifade eden Çankaya, yaklaşık 25 bin metreküp kazı işi, 3 bin metre fore kazık, 800 metre istinat duvarı, 10 bin metreküp sanat yapıları betonarme işi, 800 metrekare toprakarme, 20.000 ton asfalt kaplama, 4.000 metre atık su ve yağmur suyu hattı, 4 bin metre oto korkuluk ve 2 bin ton demir işinin ise önümüzdeki dönemde tamamlanacağını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...