Avrupa'ya yüzde 1, Türkiye'ye yüzde 30

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mısır'da faaliyet gösteren Türk işadamları ile bir araya geldi. İşadamları, tarım ürünleri ithalatında Avrupa ve ABD firmalarına yüzde 1 vergi uygulayan Mısır'ın Türk firmalarına uyguladığı yüzde 20'lik vergiyi yüzde 30'a yükseltildiğini söyleyerek Bakan Şimşek'ten yardım istedi.

27.04.2013 - 19:15

Avrupa'ya yüzde 1, Türkiye'ye yüzde 30

Maliye Bakanı Şimşek, Yunus Emre Enstitüsü’nün İskenderiye Şubesinin açılışı için geldiği İskenderiye’de Mısır’da faaliyet gösteren Türk işadamları ile bir araya geldi.

Şimşek'e sorunlarını anlatan işadamları Mısır’da 2 milyar dolarlık Türk yatırımı bulunduğuna ve 50 bin kişilik istihdam sağlandığına dikkat çektiler.

Ancak Mısır’da yaşanan devrim sonrasında bazı sıkıntılar olduğuna dikkat çeken işadamları Mısırlı kamu yöneticilerinin özellikle kamu ihalelerinde Türk yatırımcılara yönelik olumsuz tavırlarından söz ettiler. Türkiye’nin bu ülkeye yapacağı maddi yardımların Türk firma şartına bağlanmasını istediler.

Alp Aslan İnternational Şirketi, Türkiye’den Mısır’a 500 bin dolarlık elma ithalatı yapıldığını ancak Avrupalı ve Amerikalı firmalara yüzde 1 ithalat vergisi uygulanırken, Türk firmalara yüzde 20 vergi uygulandığını belirtti. Bu verginin yüzde 1’e düşmesini beklerken bir gecede verginin yüzde 30’a yükselmesiyle şok olduklarını söyledi.

İşadamları genel olarak ülkedeki döviz sıkıntısı ile günlük 30 bin dolarlık nakit sınırlaması ile fabrikaların güvenliğine ilişkin sorunlardan söz ettiler.

'DOĞRU YERDESİNİZ, BİRAZ SABIR'
Maliye Bakanı Şimşek, işadamlarına bu ülkeye yatırımın geleceğe yatırım yapmak olduğunu vurgulayarak, “Doğru yaptınız kısa vadede belki bazı sıkıntılar yaşıyorsunuz ama uzun vadede kazanacaksınız” dedi. Türkiye’nin Mısır ile diyalogunun çok güçlü olduğunu belirten

Şimşek şöyle konuştu: “Böyle riskli dönemlerde Batı, genelde bekle-gör stratejisine girer. En ufak sorun yaşandığında onlar riskten kaçınırlar. Bu iyi bir strateji değil. Gelecek Afrika’nındır. 50 yılda Afrika ön plana çıkacak, hızlı gelişecektir. Afrika’nın en önemli ülkelerinden biridir."

'SEBEP İKİLİ ANLAŞMALAR'
Bakan Şimşek, Türk firmalarına tarım ürünleri ithalatında uygulanan vergi oranları ile AB ve ABD’ye uygulananlar arasında yüksek fark olmasının Mısır’ın bu ülkelerle olan ikili anlaşmalarından kaynaklandığını vurguladı. Mısır’ın Türkiye ile tarım alanında anlaşma yapmak istediğini anımsattı. İşadamlarının yaşadıkları diğer sorunların çözümü için ilgili bakanlarla görüşmeler yapacağını söyleyen Şimşek, Türkiye’nin bu ülkeye 2 milyar dolarlık yardım sözü verdiğini ifade etti.

Bunun 1 milyar dolarının Mısır’ın kalkınması ve kamunun altyapı projeleri için verildiğini belirten Şimşek, 1 milyar doların ise Türk Eximbank tarafından dağıtılacağını açıkladı. Ancak bu rakamın, Türkiye’den ithal edilecek makine teçhizat ile altyapı projelerinin Türk firmalarının üstlenmesi şartıyla verileceğinin altını çizdi.

Kaynak: Hürriyet

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...