Barcelona'da yerel para kullanımı başlayacak

Barcelona'da sosyal dayanışmayı teşvik etmek için yerel para uygulaması hayata geçirilecek.

Anadolu Ajansı 15.11.2016 - 17:30

Barcelona'da yerel para kullanımı başlayacak

Barcelona'da bazı bölgelerde yerel para kullanımı başlayacak.

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, düzenlediği basın toplantısında yerel para kullanımıyla ilgili pilot uygulamaya gelecek yılın ilk yarısında kentin fakir bölgelerinde başlayacaklarını açıkladı.

Barcelona Belediyesinin hazırladığı "Dayanışma ve Sosyo Ekonomik Teşvik Planı" kapsamında öngörülen 124 önlem maddesinden birinin yerel para kullanımı olduğunu belirten Colau, bu proje için yaklaşık 5 milyonu AB Komisyonu fonlarından karşılanmak üzere toplam 24 milyon avroluk bir yatırım yapacaklarını dile getirdi.

Projenin detayları hakkında şimdilik çok fazla ayrıntı verilmek istenmezken, 2017 yılının ilk yarısında pilot seçilen fakir bölgelerde uygulamaya konulacak projenin, 2019'da tüm kente yayılmasının hedeflendiği bildirildi. Barcelona Belediyesinin Ekonomik Sosyal Dayanışma ve İşbirliği biriminin sorumlusu Jordi Via da "Bu orta vadeli bir proje ve henüz ayrıntılarına karar verilmedi" dedi.

MERKEZ BANKASI UYARMIŞTI

Öte yandan İspanya Merkez Bankası yöneticileri 2015 yılında yaptıkları açıklamalarda, Barcelona'daki yerel para kullanımı projesiyle ilgili "kuralsız" ve "denetimsiz" bir uygulamanın uygun olmayacağı uyarısında bulunmuştu.

13 Haziran 2015 tarihinde Barcelona'nın ilk kadın Belediye Başkanı olan Colau'nun seçim vaadleri arasında kentin ekonomik ve ticari koşullarını geliştirmek için alternatif para birimi kullanımını hayata geçirmek de bulunuyordu.

Aktivist bir geçmişe sahip olan Colau, belediye başkanı olmadan önce evden çıkarılan ipotek mağdurlarını korumaya yönelik girişimler yapan bir sivil toplum örgütünü yönetiyordu.

Sayfa Yükleniyor...