Besicilerden olaylı 'ithal et' eylemi

Kırmızı et üreticileri ve besicilerin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı önünde kırmızı et ithal edilmesini protesto etmek amacıyla başlattıkları eylemde arbede yaşandı. Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Demir saldırıya uğradı.

Anadolu Ajansı 04.05.2010 - 10:57

Besicilerden olaylı 'ithal et' eylemi

Amasya ve Sakarya başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden otobüslerle Ankara'ya gelen kırmızı et üreticileri ve besiciler, sabah erken saatlerden itibaren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı önünde toplanmışlardı.


Aralarında oluşturdukları heyetin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile görüşmesi sırasında CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, CHP Tokat Milletvekili Orhan Diren ve CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse üreticilerin yanına gelerek destek verdiklerini açıkladı.

Heyetin Bakan Eker ile görüşmesinin ardından grup adına açıklama yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Başkanı Mustafa Demir, ''Bakan Eker'in konusuna vakıf ve en verimli bakanlardan biri olduğunu'' belirtti.

Demir, Bakan Eker'in kendilerine ''Kesinlikle ithal et 4 bin ton civarında ve belki de ülkemize girmeyecek. Et fiyatları düşmeyecektir. Et Balık Kurumu en kısa sürede taban fiyat çalışması yaparak üreticilere hayırlı haber verecektir'' dediğini kaydetti.

Açıklamanın ardından bazı üreticiler açıklamayı yeterli bulmayarak Bakan Eker'in açıklama yapmasını istedi.

Daha sonra gruptan bazı kişilerin Bakan Eker ile görüşmek istemesi üzerine Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Başkanı Mustafa Demir ''Bakanla siz görüşmeyin biz görüşüp sorunları çözeceğiz'' yanıtını verdi.

Bunun üzerine gruptakiler ile Mustafa Demir ve çevresindeki bazı üreticiler arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında Demir, Bakanlık girişindeki güvenlik kulübesine sokuldu. Grubun çevik kuvvet polisi tarafından uzaklaştırılmasının ardından Demir ve beraberindekiler polis eşliğinde arabalarına bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldı.

Grup polisin uyarı anonslarının ardından otobüslere binerek Tarım ve Köyişleri Bakanlığı önündeki eylemlerine son verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...