Birol: Petrol fiyatı yüksek kalacak

IEA Başekonomisti Birol, önümüzdeki dönemde ciddi resesyon olmazsa petrol fiyatlarının yüksek kalacağını belirterek, "Bunu Türkiye gibi ülkelerin düşünmesi lazım" dedi.

21.12.2012 - 16:42

Birol: Petrol fiyatı yüksek kalacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, ham petrol fiyatlarının 1 Ocak 2012'den bu yana en yüksek seviyede olduğunu, ciddi bir resesyon olmaması halinde fiyatların yüksek kalacağını söyledi.

TÜSİAD'ın düzenlediği 'World Energy Outlook 2012' kitabının tanıtım toplantısında konuşan Birol, "Önümüzdeki dönemde ciddi bir resesyon olmazsa fiyatlar yüksek kalacak. Bunu da Türkiye gibi ülkelerin düşünmesi lazım" dedi.

ABD'deki kaya gazı üretimi ve ABD'nin bu gazı ticarete açmamasının sonucunda Avrupa'daki gaz fiyatlarının ABD'den beş kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Birol, bu durumun da önemli sonuçlar doğuracağını belirterek, "Elektrik fiyatlarının artması bekleniyor. En yüksek fiyatlar AB ve Japonya'da görülecek" diye konuştu.

Bazı ülkelerin nükleer enerjiden uzaklaştığına da dikkat çeken Birol, "Küresel enerji sisteminin temelleri değişiyor. Bazı ülkelerde üretim canlanıyor. Bunlar ABD, Kanada ve Irak. Öte yandan enerji verimliliği politikalarında da önemli değişiklikler yaşanıyor. Örneğin Çin önümüzdeki kış yıllık kalkınma planına göre enerji verimliliğini yüzde 16 artıracak" diye konuştu.

Nükleer enerjiden uzaklaşmanın Avrupa'da kömür kullanımını artırdığına da dikkat çeken Birol, "İlginç bir biçimde Çin'den sonra kömür kullanımının en fazla arttığı bölge çevreci politikalar geliştiren Avrupa ülkeleri" dedi.

NÜKLEERDE YÜZDE 10 HEDEFİ
Toplantıda konuşan yapan Enerji Bakan Yardımcısı Murat Mercan da Türkiye'nin önümüzdeki dönemde elektriğinin yüzde 30'unu doğalgazdan, yüzde 30'unu yenilenebilir kaynaklardan, yüzde 30'unu kömürden ve yüzde 10'unu da nükleer enerjiden elde etmeyi hedeflediğini söyledi.

Mercan, yerli kömüre dayalı elektrik üretimi politikaları geliştirilmesi ile ilgili olarak da agresif olacaklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...