Birol: Ucuz petrol dönemi sona erdi

IEA Başekonomisti Birol, zayıf ekonomide bile petrolün 70-80 dolar olmasının ucuz petrol döneminin bittiğini gösterdiğini söyledi.

29.09.2010 - 14:08

Birol: Ucuz petrol dönemi sona erdi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, zayıf ekonomi, zayıf talep ve atıl kapasiteye rağmen petrol fiyatlarının varil başına 70-80 dolara oturmasının ucuz petrol döneminin bittiğini gösterdiğini, ancak atıl kapasite nedeniyle bu yıl ve 2011'de ciddi bir fiyat atışı beklemenin de gerçekçi olmadığını söyledi.

Reuters ile yaptığı söyleşide Birol, "Bu yıl ve daha güçlü olarak 2011'de (petrol) talepte artış bekleyebiliriz. Ancak piyasada ciddi bir fiyat artışı beklemek gerçekçi değil. Çünkü yeteri kadar kullanılmayan kapasite var" dedi ve ekledi:

"Ancak talep bu kadar zayıf, atıl kapasite bu kadar fazla ve ekonomi böyle zayıfken petrolün 70-80 dolar arasına oturması ucuz petrol döneminin bittiğinin kanıtı."

İki hafta önce 77 doların üzerine çıkan en yakın vadeli ABD ham petrolünün varil fiyatı 0.13 dolar yükselişle 76.31 dolar seviyesinde işlem görüyor. Aynı vadeli ICE Brent petrolünün varil fiyatı ise 0.05 dolar artışla 78.76 dolardan işlem görüyor.

ABD ham petrolünün fiyatı 2009 yılı içinde 33 dolar seviyelerine gerilemişti.

Global ekonominin yüzde 3 seviyelerinde bir büyümeye ulaşması durumunda, petrol fiyatlarının 80 doları aşabileceğini belirten Birol, "Dünya ekonomisi ayaklarının üzerine basar ve yüzde 3-3.5 büyürse petrol fiyatlarının 80 doları aşabileceğini düşünüyorum...Ekonomide ikinci bir dip ise fiyatlarda aşağı doğru baskı yapar. İkinci dip olursa ve talep düşerse fiyatlar aşağıya gelebilir" dedi.

Birol, ekonominin tekrar düzlüğe çıkması durumunda, önümüzdeki 10 yıl yüzde 1-1.5 talep artışı olabileceğini de ifade etti. Birol'un verdiği bilgiye göre, şu anda günlük global petrol tüketimi 85 milyon varil seviyesinde.

Talep artışının büyük kısmının Çin, Hindistan ve Orta Doğu gibi OECD dışı ülkelerden geleceğini belirten Birol, OECD ülkelerinde ise önemli bir talep artışına işaret edecek, güven verici bir ekonominin görülmediğini söyledi.

Önümüzdeki dönemde toplam küresel enerji talebindeki artışın ise en fazla doğalgaz ve yenilenebilir enerji alanlarında ortaya çıkacağını ifade eden Birol, özellikle hükümetlerin yüklü sübvansiyonlar uyguladığı yenilenebilir enerjinin payının arttığına işaret etti.

Birol, "Türkiye'de elektrik tüketimi ve ulaştırma sektörü başta olmak üzere enerji talebi büyümesi çok güçlü. Bu da petrol ithalatının artması demek. Türkiye'nin yenilenebilir enerji ve nükleer konusunda yatırım yapması lazım" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...