Borusan ABD'de fabrika kuracak

Borusan Mannesmann, ABD'de 150 milyon dolarlık yatırımla üretim tesisi kuracak. Şirket tesisten 2014 sonrası 500-600 milyon dolar ciro hedefliyor.

24.12.2012 - 11:14

Borusan ABD'de fabrika kuracak

Borusan Mannesmann'ın bağlı kuruluşu Borusan Mannesmann Pipe US Inc, ABD'de toplam yatırım tutarı 150 milyon dolar olacak bir üretim tesisinin kurulmasını kararlaştırdı.

Borusan Mannesmann'dan KAP'a gönderilen açıklamada, "Kuzey Amerika bölgesinde giderek artan kaya gazı ve petrol üretiminin yarattığı talebe hizmet etmesi hedeflenen yatırım çerçevesinde, petrol, doğalgaz ve termal enerji kaynağı üreticilerinin yanı sıra, su, maden ve tüm doğal yeraltı kaynaklarının üretiminde kullanılan sondaj boruları ve küçük çaplı hat boruları üretilecektir" denildi.

Açıklamaya göre, toplam 550 dönüm arazi üzerine kurulması hedeflenen tesisin, 2014 yılı ikinci yarısında faaliyete geçmesi ve tam kapasiteye ulaştığında çelik fiyatlarına bağlı olarak 500 ile 600 milyon dolar arası ciro yaratması hedefleniyor.

Açıklamada ayrıca, "Stratejik büyüme alanlarımızdan biri olan sondaj borusu pazarındaki mevcut pazar payımızı yerel üretici olmanın getireceği rekabet avantajlarıyla birlikte arttıracak bu yatırım neticesinde, Şirketimizin dünya çelik boru sektöründeki yerini sağlamlaştırması ve paydaşlarımıza yarattığımız katma değeri arttırması hedeflenmektedir" denildi.

UĞUR: CİROYU YÜZDE 60 BÜYÜTECEK
Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: "Finansman konusunda ilk hedef ABD'den uzun vadeli proje kredisi almak, bir kısmını da teşvikle karşılamayı hedefliyoruz. Yatırımın üçte biri özkaynak, üçte ikisi uzun vadeli finansmanla yapılacak. Borusan Mannesmann'ın ABD yatırımı 2016'dan itibaren EBITDA'yı iki katına çıkaracak, ciroyu yüzde 60 büyütecek. Fabrika yatırımı için eyalette pazarlık yapıyoruz, Teksas ve Oklahoma. Hangisinden daha iyi teşvik alırsak oraya gideceğiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...