Boyner-YKM evliliğine itiraz

YKM'nin yüzde 50'sine sahip olan Tan Ailesi, şirketin Boyner'e satışıyla ilgili kendilerine danışılmadığını belirtti. Yapılan açıklamada "Evlilik iki tarafın rızasıyla olur. Satışa cennette evlilik denilemez" değerlendirmesi yapıldı.

Haberler 28.02.2012 - 13:09

Boyner-YKM evliliğine itiraz

YKM'nin Boyner'e satışına Tan Ailesi'nden tepki geldi.

Geçtiğimiz hafta Boyner Holding düzenlediği basın toplantısında YKM'nin yüzde 63'ünü 190 milyon TL'ye satın aldığını açıklamıştı. Ancak bugün YKM'nin yüzde 50'sine sahip bulunan Tan Ailesi'nden bir açıklama geldi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Tan Ailesi olarak biz, bu markanın yüzde 50 sahibiyiz.

Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş’nin, basının deyimi ile “YKM’yi Avlama Operasyonu”nu maalesef bizler de sizlerle aynı gün, yapılan basın toplantısı ile öğrenmiş bulunmaktayız.

Aldığı kararlarla ve etik değerlerle Türk sanayici ve işadamlarına örnek olması gereken bir kurumun başındaki ailenin; dünyanın en büyük fonlarından City Group’un ve sözde bizi de temsil etmek üzere birlikte yola çıktığımız Credit Suisse’in böyle bir operasyonu, kalan ortak olan Tan Ailesi’nin rızası olmadan ve hatta bizimle tek kelime dahi konuşmadan yapması bizleri şaşırtmıştır.

Daha yüzde yüzü bitmemiş, prosedürleri tamamlanmamış bir işin basında bitmiş gibi lanse edilmesi, hatta YKM çalışanlarına Cem Boyner imzalı bir yazının gönderilmesi bizleri derinden üzmüştür.

Her ne kadar Sayın Cem Boyner düzenlediği basın toplantısında “Tan Ailesi’nden akıl fikir almak isteriz” demişse de toplantının hemen bir gün sonrası planlı ve acele ile yapılan Yönetim Kurulu’nda alınan kararlar, Tan Ailesi’ni dışarıda bırakma niyetini net olarak göstermektedir.

Bizler bundan sonra; yapılan satış ile piyasa değeri Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş’nin üzerine çıkan YKM’nin gelişimini desteklemeye devam edeceğiz. Her yıl büyüyen, gelişen ve kar üreten YKM şirketlerinin geçmiş yıllarda gösterdiği performansı bundan sonra da sürdürmesi noktasında kurumu izleyecek, “kanuni haklarımızı sonuna kadar koruyarak ve kullanarak” çok yakından takip edeceğiz.

Evlilik ancak iki tarafın rızası ile olur. Bu durum bizim için ifade edildiği gibi “Cennette evlilik” olmaktan çok uzaktır."

BOYNER'DEN JET YANIT
Boyner Mağazacılık bir açıklamayla Tan Ailesi'ne yanıt verdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bugün Tan Ailesi, YKM'nin çoğunluk hisselerinin Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş.'ye satışı anlaşması ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapmıştır. Söz konusu açıklamada yer alan bazı ifadelerin kamuoyu tarafından yanlış yorumlanmaması adına belli hususlar hakkında açıklama yapmayı uygun bulmaktayız.

Şirketimiz, basının da geçtiğimiz bir kaç aylık dönemde zaman zaman haber konusu yaptığı, YKM'nin çoğunluk ortaklarının hisselerini satma arzusunu değerlendirerek bu hisselere talip olmuş ve Türk Ticaret Kanunu'nun Anonim Şirket hissedarlarına tanımış olduğu haklar çerçevesinde hisselerini satmak isteyen ortakların paylarını almak üzere bir hisse alım anlaşmasını imzalamıştır.

Bu anlaşma ile alımında mutabık kalınan şirket hisse oranları ve marka payları, İMKB ve basın açıklamalarımızda beyan edildiği şekilde olup, şirkette ortak olarak kalmaya devam eden hissedarların hakları yine Türk Ticaret Kanunu'nun Anonim Şirketlerin azınlık hissedarlarına tanımış olduğu haklar çerçevesinde elbette ki saklıdır.

Hisselerini satmak isteyen hissedarlar ve profesyonel danışmanlar ile birlikte yürütülen süreçte, muhatapların hassasiyetleri ve halka açık bir şirket olarak kanuni yükümlülüklerimiz gözetilmiştir. Tan Ailesi'nin açıklama metninde bahsi geçen yönetim kurulu toplantısına, hisse devir süreci henüz tamamlanmadığı için doğal olarak katılımımız olmamıştır. YKM'nin hisselerini satan ve satmayan hissedarları arasında vuku bulmuş olabilecek görüş ayrılıklarının tarafı olmamız beklenemez.

Söz konusu süreç ile ilgili tüm bilgiler 24 Şubat 2012 tarihinde yapılan basın toplantısında ve aynı tarihli özel durum açıklamamızla kamuoyu ile paylaşılmıştır. İşlemin içeriğine ve yürütülüş şekline dair, işlemin tarafları haricindeki kişilerce yapılan sair açıklamalara ve yorumlara ancak objektif unsurlar içerdikleri ölçüde itibar edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Süreç bundan sonra, daha önce de belirttiğimiz gibi, ilgili onay süreçlerinden geçerek hisselerin devrinin tamamlanması şeklinde devam edecektir."

Sayfa Yükleniyor...