Ertem: Merkez Bankası adım atmakta özgür, her an her şey olabilir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, NTV yayınında yaptığı açıklamada "Merkez Bankası'nın araç bağımsızlığı sonsuzdur. Spekülasyon için Merkez Bankası'na el uzatanların Merkez Bankası elini kırar. Merkez Bankası her adımı atmakta özgür, her an her şey olabilir" dedi.

ntv.com.tr 23.11.2017 - 12:06

Ertem: Merkez Bankası adım atmakta özgür, her an her şey olabilir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, NTV yayınında ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Ertem dövizdeki hareketlilik sonrası Merkez Bankası'nın neler yapabileceğine yönelik olarak şunları söyledi:

"Merkez Bankası kur hedeflemesi değil enflasyon hedeflemesi yapıyor. Türkiye kur riskini azaltan bir yol izliyor. Merkez Bankası'nın araç bağımsızlığı sonsuzdur. Spekülasyon için Merkez Bankası'na el uzatanların Merkez Bankası elini kırar. Merkez Bankası her adımı atmakta özgür, her an her şey olabilir.

"HEDEFLER BOZULURSA MB ADIM ATAR"

Merkez Bankası 14 Aralık'ta da gereğini yapacaktır. Oraya gerek olmadan da Merkez Bankası pozisyonunu alır. dalgalı kur rejiminde kur hedefleri yoktur. Bu kur volatilitesi Merkez Bankası'nın son enflasyon raporundaki hedefleri bozarsa adım atar."

"BANKALARIN FAİZDE İNDİRİM ALANI VAR"

"Faiz indirimlerinde kamu bankaları öncülük yapabilir" diyen Ertem, bankaların faizleri düşürme konusunda geniş alanı olduğunu ifade etti. Ertem, faizler, işsizlik ve enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini kaydetti.

"YÜZDE 6 BÜYÜME YAKALANACAK"

Özel sektör tarafında yatırımların kıpırdanmaya başladığını belirten Ertem, Türkiye'nin yılın tamamında yüzde 6 büyüme yakalayacağını öngördü.

Sayfa Yükleniyor...