Prof. Daron Acemoğlu dünyanın zirvesinde

Ermeni asıllı Prof. Daron Acemoğlu, dünya çapındaki en önemli ekonomistleri içeren listenin zirvesinde yer aldı.

Haberler - ntv.com.tr 31.07.2015 - 08:31

Prof. Daron Acemoğlu dünyanın zirvesinde

alanındaki araştırmaların yayınlandığı “RePEc” (Research Papers in Economics) platformu, dünya çapındaki en önemli ekonomistleri içeren bir liste hazırladı.

Akademik platforma üye 2 bin 223 ekonomistin değerlendirmeye alındığı listede, Ermeni profesör Daron Acemoğlu ilk sırada yer aldı.

Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nde ekonomi profesörü olan Acemoğlu’nu, Harward Üniversitesi’nden Andre Shleifer, Chicago Üniversitesi’nden James J. Heckman ve Harvard Üniversitesi’nden Robert Barro izledi. Listede, Amerikan Merkez Bankası’nın eski başkanı Ben Bernanke ise 25’inci sırada yer aldı.

RePec’in listesindeki değerlendirmeler, 10 yılda yapılan akademik çalışmalar, alıntılar ve popülerlik gibi unsurlard göz önünde bulundurularak yapılıyor.

İstanbul doğumlu Acemoğlu, Galatasaray Lisesi’nden okuduktan sonra eğitimine yurt dışında devam etti. Kısa süre önce Bilkent Üniversitesi’nin fahri doktora unvanına layık gördüğü Acemoğlu, 2013’te de 'T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü almıştı.

James Robinson ile birlikte yazdığı “Ulusların Düşüşü” adlı kitap ses getiren Acemoğlu’nun adı, Nobel Ekonomi Ödülü adayları arasında geçiyor.

Sayfa Yükleniyor...