Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileriyle dış piyasalardaki bozulmalara daha çok tepki veren dolar/TL'de yıl sonu nedeniyle piyasada azalan likidite sonucu kurda yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Dolar yeni haftaya da yükselişle başladı. Bankalararası piyasada dolar 1,5550'ye kadar yükseldi. Cuma günü spot kapanışta 1,5360 seviyesinde olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, bu sabah ilk işlemlerde 1,5410 seviyesindeydi.

Son iki haftalık süreçte piyasadan çıkışların devam ettiğini ve faiz indirimlerinin devam edeceğinin konuşulduğunu söyleyen bir bankanın döviz işlemcisi, "Bu gelişmelere Cuma günü sepet 1.7950'ye çıkmıştı, bugün ise 1.79 seviyesinde. TL'nin zayıf seyrinin sürmesini bekliyorum, en azından yurtdışından giriş görmemiz gerek durulabilmek için. Likidite geçen hafta da çekilmişti, yıl sonu nedeniyle bu hafta da az olur o nedenle TL güçsüz kalmaya devam eder. Faiz indirimlerinin çoğu piyasada fiyatlandı, bundan sonra biraz daha yurtdışına bakarız. Ama hava kötü giderse biz daha kötü oluruz, iyi giderse daha az toparlanırız gibi görünüyor" dedi.

TL tarafında geçen hafta daha çok iç piyasadaki gelişmelerin takip edildiğini ve TCMB'nin aldığı önlemlerin kısa vade için Türkiye'ye gelen özellikle yabancı yatırımcıları rahatsız ettiğini hatırlatan başka bir bankanın döviz masası işlemcisi, bu nedenle TL'nin sepet bazında ciddi değer kaybettiğini söyledi. Kasım ayının başından beri dolar/TL'de devam eden yükseliş trendinin TCMB toplantısının ardından yeni bir zirve yaptığını söyleyen aynı bankacı, "Burada özellikle 1.55 seviyesinde bulunan opsiyon bariyerlerinin de bir miktar etkili olduğunu düşünüyorum. Bu hafta da yine geçen haftaya benzer hareketler yaşanabilir, yabancı talebi devam edebilir. Euro/dolar paritesinde 1,3190 ve 1,3320 önemli direnç, 1,3120 ve 1,2950 ise önemli destek seviyeleri.

Dolar/TL de ise 1,5600 ve bu seviyenin geçilmesi durumunda 1,5930'ları hedefleyen bir hareket olabilir. Kurun gerilemesi durumunda ise 1,5380 ve 1,5285 seviyeleri önemli" dedi.

Euro, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in İrlanda'nın notunu beş kademe aşağı çekmesinin ardından baskı altında kalmaya devam etti ve iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Doların ise Kore yarımadasında yaşanan gerginlikten destek alarak yükseldiği gözlendi.