Durmuş Yılmaz'dan faiz kararına yorum

Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, MB'nin faizleri sabit tutma kararını "MB para politikasını sıkılaştırdı, enflasyonla mücadele ediyorum mesajı verdi" şeklinde değerlendirdi. Yılmaz sadeleştirmenin Ocak 2016'dan itibaren yapılacağını söyledi.

ntvpara.com 23.12.2015 - 10:01

Durmuş Yılmaz'dan faiz kararına yorum

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK), faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmamasına ilişkin, "Merkez Bankası para politikasını sıkılaştırdı, enflasyonla mücadele ediyorum mesajı verdi" dedi.

Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın Ağustos ayında, "Biz ABD Merkez Bankası'nı takip ediyoruz. Onlar faiz oranını artırdıktan sonra biz de para politikası uygulamalarımızda sadeleştirmeye gideceğiz" ifadesini anımsatttı.

Yılmaz, bugün itibariyle de bir sadeleştirmenin henüz yapılmadığını, PPK'nın toplantısından sonra yapılan açıklamada, bu sadeleştirmenin Ocak 2016'dan itibaren yapılacağı yönünde açıklamanın olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmamasına ilişkin ise şunları söyledi:

"Buradan çıkarılması gereken sonuç ise Merkez Bankası para politikasını sıkılaştırdı mı yoksa gevşetti mi? Hemen görünürde Merkez Bankası para politikasını sıkılaştırdı, enflasyonla mücadele ediyorum mesajı verdi.

Ancak bunun asıl belirleyicisi yarın ve takip eden günlerde piyasanın ihtiyaç duyduğu paranın ne kadarı 7,50'den verilecek, ne kadarı 10,75'ten verilecek. Eğer tamamını 7,50'den verir, çok az bir kısmını 10,75'ten verirse ve bunun bankaların ortalama borçlanma maliyetini bugün 8,85'in altında.

Bunu 8,60-8,70 verirse para politikası gevşetilmiş demek, enflasyonla mücadelede ağırdan alınıyor demektir. Fakat azını 7,50'den verir çoğunu da 10,75'ten verir de 8,85'in üzerinde 9-9,10 gibi bir yerde oluşursa o zaman para politikası sıklaşmıştır, enflasyonla mücadele ediliyor diyebiliriz."

Sayfa Yükleniyor...