Elektronik cihaz yasağına Türkiye'den ilk yanıt

THY, ABD uçuşlarında cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların uçak altı kargo bölümünde taşınması konusunda otoritelerce karar alındığını duyurdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, "İstanbul'u başka yerlerle karıştırmasınlar" dedi.

Haberler - DHA 21.03.2017 - 10:54 | Son Güncelleme : 22.03.2017 - 09:53

Elektronik cihaz yasağına Türkiye'den ilk yanıt

Aralarında İstanbul’un da bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından ABD’ye doğrudan sefer yapacak uçaklarda yolcular, bugünden itibaren uçağa cep telefonundan büyük elektronik cihaz sokamayacak.

THY uygulamanın bugün tebliğ edilmesiyle birlikte yürürlüğe girdiğini bildirerek ABD’ye uçacak yolcularını uyardı.

Bilgilendirmede şöyle denildi:

“İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların uçak altı kargo bölümünde taşınması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir.”

İKİ ÜLKEYE UÇUŞTA ELEKTRONİK EŞYA YASAĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER​

NASIL TAŞINACAK?

Yolcu cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazlarını kapalı olarak bavuluna koyacak. Bavul kontuarda teslim edildikten sonra havalimanı güvenliğinden geçirilecek. ABD aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkeden yapılan seferlerde yetkilendirdiği güvenlik şirketlerinden özel hizmet alıyor. Bu şirketler, havalimanındaki güvenlikten uçağa gönderilen bagajı tekrar x-ray cihazından geçiriyor. Sonrasında da uçağın kargo bölümüne yükleniyor.

HANGİ ÜLKELER KAPSAMDA?

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasıyla başlatılan uygulama Türkiye’nin yanı sıra Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt (Kuveyt) için geçerli olacak.

"İSTANBUL'U BAŞKA YERLERLE KARIŞTIRMASINLAR"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, "Atatürk Havalimanı’nı başka havalimanlarıyla karıştırmamaları gerektiklerini de vurguluyoruz. 80 milyonun üzerinde uçuşun gerçekleştiği İstanbul’u başka yerlerle bence karıştırmasınlar. Bu anlamda her türlü güvenliği, tedbiri zaten alıyoruz.
Bizim derdimiz uygulamanın nasıl olacağı konusu değil bu uygulamanın yolcunun konforunu da sayısını da düşürebileceği" dedi.

Sayfa Yükleniyor...