NTV

Enerjide tasarruf çağrısı

Anadolu Ajansı

Ekonomi

Enerji tasarrufun önemine işaret eden eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, özel sektörün enerjide yıllık 15 milyar lira tasarruf edebileceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği'nin (ENVER) yürüttüğü ''Enerji Hanım'' projesinin Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtım programına katıldı.

Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada, 21 ilde bu eğitim programlarının gerçekleştirileceğini, enerji tasarrufunun çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin gerek petrol gerekse doğalgazla ilgili enerji tedariki nedeniyle son bir hafta içinde 4 ülkeye gitmek durumunda kaldığına dikkati çeken Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

''Enerji tasarrufu verimliliği aslında 6. büyük kaynak olarak gösterilirken Türkiye'de birinci sıradadır. Çünkü tasarruf, su, rüzgar, kömür, doğalgaz ve birçok kaynaktan ürettiğimiz elektriğin aslında süzülmüş halidir ve yerli kaynak haline gelmiştir. O yüzden bizim bu yerli kaynağımızı mutlaka çok iyi kullanmamız gerekir. Sizin için küçük adımlar olabilir ama Türkiye için büyük bir adım haline geliyor. Yıllık 4 milyar lira demek, bizim bir yıldaki büyümemize, yalnızca üretim tesisleri için harcadığımız paranın yarısı demek. O yüzden çok ciddi bir miktar. Evlerde hanımlarımızın tasarruf edeceği miktar bu kadarken, sanayici, tüccar, tarım sektöründeki bütün çalışanlar, yol aydınlatmaları, kamu binaları ve özel sektörün yapacağı toplam tasarruf miktarı yıllık 15 milyar lira civarında. Elektrikte yıllık 60 milyar lira faturadan bahsedersek 15 milyar liralık tasarruf bunun 4'de birine tekabül ediyor. Bütün sektörleri dahil edersek Türkiye 2023 yılına kadar elektrikte yüzde 20'ler civarında tasarruf yapabilecek durumda.'' salondaki kadınlar arasında çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon ve küçük ev aletleri kazanan talihlileri belirlemek için çekiliş yaptı.