Enerjisa'dan halka arz açıklaması

Enerjisa'nın elektrik dağıtım ve satış birimlerinin halka arz süreci başladı. Enerjisa, Türkiye'nin halka arz edilen en yüksek piyasa değerli enerji şirketi unvanına kavuşacak. Sabancı Holding CEO'su Mehmet Göçmen, Enerjisa Üretim'de de halka arz kararı vereceklerini söyledi.

Anadolu Ajansı 29.01.2018 - 11:48 | Son Güncelleme : 30.01.2018 - 10:05

Enerjisa'dan halka arz açıklaması

Sabancı Holding ve Alman enerji devi E.ON'un yüzde 50'şer hisse sahibi olduğu Enerjisa Enerji AŞ'nin bünyesindeki dağıtım ve satış birimlerinin yüzde 20'si, bir lotu (1 lira nominal)  6,25 - 7,50 liradan halka arz edilecek.  

Sabancı Holding Üst Yöneticisi ve Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, Enerjisa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Keith Plowman, Enerjisa Üst Yöneticisi Kıvanç Zaimler ve Ak Yatırım Genel Müdürü Mert Erdoğmuş'un katılımıyla Enerjisa'nın halka arzına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. 

Burada verilen bilgilere göre, Sabancı Holding ve Alman enerji devi E.ON'un yüzde 50'şer hisse sahibi olduğu Enerjisa Enerji AŞ'nin bünyesindeki dağıtım ve satış birimlerinin yüzde 20 hissesi AK Yatırım'ın konsorsiyum liderliğinde halka arz edilecek.

Halka arz edilecek büyüklük şirketin yüzde 18'i olarak planlanırken, ek satış opsiyonuyla yüzde 20'ye çıkılabilecek. 

Halka arzda 1 lot (1 lira nominal) değerli payın fiyatı 6,25-7,50 lira olarak belirlenirken, talepler 1-2 Şubat'ta toplanacak. Enerjisa, 8 Şubat'ta borsada işlem görmeye başlayacak.

Sabancı Grubu'nun borsadaki şirketlerinin sayısı da 12 ye ulaşacak.

SABANCI HOLDİNG CEO'SU DAVOS'TA NTV'YE KONUŞTU: KORDSA İÇİN SATIN ALMALAR YAPACAĞIZ

Hisse başına belirlenen fiyat aralığı Enerjisa'nın 7,4-8,4 milyar lira arasında büyüklüğe sahip bir şirket olduğunu gösteriyor. 

Bu halka arz ile Enerjisa, Türkiye'nin halka arz edilen en yüksek piyasa değerli enerji şirketi unvanına kavuşacak.

Göçmen, İstanbul Sabancı Center'da düzenlenen "Halka Arz Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı açıklamada "Enerjisa Üretim'de de yakında halka arz kararı vereceğiz" dedi. 

Halka arzda tahsilat grupları, yurt içi bireysel yatırımcılar için yüzde 5, yurt içi kurumsal yatırımcılar için yüzde 10 ve yurt dışı yerleşik kurumsal yatırımcılar için yüzde 85 olarak belirlendi. 

Sayfa Yükleniyor...