Faiz tarihin en düşüğünde

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11.32 ile tarihi dip seviyeyi gördü.

28.07.2009 - 10:39

Faiz tarihin en düşüğünde

Küresel bazda olumlu bilançoların sağladığı kaynakları daha riskli, yüksek getirili varlıklara yöneltme eğilimi, doları 9 ayın en düşük seviyesine taşırken, bugüne kadar iyimserliğin etkisinin sınırlı kaldığı gösterge tahvilin bileşik faizi yeni tarihi dip seviye olan yüzde 11.32'ye geriledi.

Tahvil/bono piyasasında 11 Mayıs 2011 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 11.46, valörlü kapanışta yüzde 11.43 olmuştu. Gösterge tahvilin bileşik faizi, bu sabah işlem bazında yüzde 11.32 seviyesine kadar gerileyerek tarihi rekorunu kırdı.

İşlem bazında bir önceki rekor yüzde 11.37 ile 9 Temmuz'da kırılmıştı.

Küresel mali piyasalar üzerinde esen iyimserlik rüzgarlarının korunduğunu belirten HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, "Gösterge bileşik faizin yüzde 11 seviyesine doğru yavaş yavaş gerileyeceği yönündeki tahminlerimizi koruyoruz" dedi.

Keresteci, önümüzdeki günlerde yüzde 11 bileşik seviyesinin görülmesini beklediği gösterge faiz tarafında ise aşağı yönlü hareketlerin şimdilik daha sınırlı kalmasını şöyle yorumlandı:

"Gösterge bileşik faiz, son dönemdeki zamlar sonucu artan enflasyonist kaygılar ve Ağustos ayındaki yüklü itfa tutarı nedeniyle düşmekte direniyor. Bu eğilim dün de etkiliydi. Yüzde 11.5 seviyesinin altı denense de yeni alıcıların olmaması sonucu gevşeme teyit edilemedi."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...