Fed: ABD ekonomisi beklediğimizden iyi

Fed Başkanı Bernanke, ABD ekonomisinin son aylarda Fed'in beklediğinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 01.03.2012 - 10:57

Fed: ABD ekonomisi beklediğimizden iyi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin toparlanmasını sürdürdüğünü, ancak büyümenin inişli çıkışlı ve ılımlı olduğunu belirtti.

Ekonomik görünümün düzelmesi durumunda Fed'in düşük toparlanma tahminini gözden geçirmesi gerekebileceğini ifade eden Bernanke, Fed'in 2014 yılının sonunda faiz oranlarında herhangi bir artışa gitmesinin ekonominin durumuna bağlı olduğunu kaydetti.

Bernanke, istihdam piyasasındaki ''olumlu gelişmelere'' rağmen, piyasanın hala ''normalden uzak kalmaya'' devam ettiğini söyledi. Şu anda yüzde 8,3 seviyesindeki işsizlik oranının Fed'in tahmininden daha hızlı düştüğünü belirten Bernanke, Fed'in bu yıl işsizlik oranının hızlı düşüşünü sürdürmesini beklemediğini bildirdi.

Fed Başkanı Bernanke, ''İşsizlik oranı yüksek kalmaya devam ediyor, uzun vadeli işsizlik hala rekor seviyelere yakın ve ekonomik sebeplerden part-time çalışan kişi sayısı çok yüksek'' dedi.

Konuşmasında enflasyona da değinen Bernanke, akaryakıt fiyatlarının yeniden yükseldiğini, bunun tüketicilerin satın alma gücünü düşürürken muhtemelen geçici olarak enflasyonu yükselteceğini belirtti.

Fed'in uzun vadeli enflasyonun düşük kalacağını tahminini sürdürdüğünü söyleyen Bernanke, uzun dönemde faizleri düşük tutma politikasının devam edeceğini kaydetti.

Fed, Aralık 2008'den bu yana gösterge faiz oranını yüzde 0-yüzde 0,25 aralığında tutuyor.

ABD'de işsizlik oranı beş aydır arka arkaya düştü ve kasım ayından ocak ayının sonuna kadar her ay tarım dışı istihdam ortalama 200 bin kişi arttı. Bu eğilimin Şubat ayında da sürmesi bekleniyor.

Dün ABD ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3 büyüdüğü açıklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...