Fed başkanlarından faiz yorumu

San Francisco Fed Başkanı Williams ve Cleveland Fed Başkanı Mester, yaptıkları açıklamalarla Haziran'da faiz artışına gidilebileceği sinyalini verdi.

ntvpara.com 04.05.2016 - 09:56 | Son Güncelleme : 04.05.2016 - 10:13

Fed başkanlarından faiz yorumu

Fed başkanlarından yeni faiz açıklamaları geldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) San Francisco Şubesi Başkanı John Williams, ülke ekonomisinin beklenen iyileşmeyi göstermesi halinde haziranda faiz artırımını destekleyeceğini söyledi.

Williams, ABD ekonomisine ve para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Büyümenin ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaşması ve güçlü istihdamın artışının devam etmesi durumunda haziranda faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını belirten Williams, buna karşın, gelecek verilerin fikrini değiştirebileceğini vurguladı.

San Francisco Fed Başkanı Williams, Fed'in ekonominin beklenenden daha zayıf bir performans göstermesi durumunda beklemeye devam etmesi gerekebileceğini kaydederken, faiz kararının verilere dayanacağını yineledi.

Şu anki Fed Başkanı Janet Yellen'in, San Francisco Fed Başkanı olduğu dönemde Araştırma Direktörü görevinde bulunan Williams, Yellen'in görüşlerine destek vermesiyle tanınıyor ve bu nedenle piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

'BEKLEMEK DALGALANMA YARATABİLİR'

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de Florida'da düzenlenen para politikası konferansında faiz artışını ertelemenin risklerine dikkati çekti.

Mester, faiz artışına gitmek için piyasaların sakinleşmesini beklemenin daha fazla dalgalanma yaratabileceğini dile getirdi. Mester, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunan üyeler arasında yer alıyor. San Francisco Fed Başkanı Williams ise rotasyon kuralı çerçevesinde gelecek yıl oy hakkı kazanacak.

'BREXIT KARARI ETKİLEYEBİLİR'

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart'tan da Fed'in faiz artırım sürecine ilişkin yeni açıklamalar geldi.

Lockhart, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalıp kalmamak üzerine Haziran'da yapacağı referandumun, Fed'in aynı ay içerisinde yapacağı toplantıda alacağı faiz kararı üzerinde önemli bir etkisinin olacağını söyledi.

Florida'da bir konuşma yapan Lockhart, "İngiltere'nin AB'den çıkması (Brexit) küresel belirsizlikte artışın kaynağı olabilir. Haziran ayı toplantısına yaklaştıkça önemli etki yaratma potansiyeli var" dedi.

Lockhart konuşmasından önce yaptığı açıklamalarda da Fed'in 14-15 Haziran'da gerçekleştireceği toplantının yaklaşık bir hafta sonrasında yapılacak olan Brexit referandumunun ABD ekonomisi için risk oluşturduğunu belirtti.

Fed politika yapıcıları Mart ayındaki toplantılarında bu yıl için iki faiz artışı olacağı tahminini yaparken, son toplantılarının ardından küresel ekonomik yavaşlama ve düşük enflasyon nedeniyle faiz artışlarında aceleci olunmayacağı sinyali verdiler.

Lockhart ABD'nin birinci çeyrekteki sönük ekonomik büyümesinin "kalıcı olmasından" endişe duyduğunu ve Haziran ayında faizleri artırıp artırmama konusunda kararsız olduğunu söyledi.

Aldığı kararlarla sadece Amerikalıları değil, tüm dünyayı etkileyen FOMC üyeleri yaklaşık 6 haftada bir Washington'da toplanıyor. FOMC’nin toplantı bildirileri ve bundan 3 hafta sonra yayımlanan toplantı tutanakları, küresel piyasaların sabırsızlıkla beklediği gelişmelerin en başında geliyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 14-15 Haziran'da Fed'in Washington'daki merkezinde yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...