Geçici vergiye 23 milyar lira ödedik

1999'da yaşanan deprem felaketlerinin ardından geçici bir süre için konulan, ancak 2004'te sürekli hale getirilen uygulamayla, son 10 yılda 23 milyar liralık Özel İletişim Vergisi toplandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2009 - 12:23

Geçici vergiye 23 milyar lira ödedik

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün yazılı soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,, 1999 yılında meydana gelen depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpları gidermek amacıyla geçici bir süre uygulanmak üzere, her nevi cep telefonu işletmecileri tarafından verilen tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetlerinin (deprem afetinin yaşandığı il ve ilçeler hariç) Özel İletişim Vergisi'ne (ÖİV) tabi tutulduğunu anımsattı.

Bu uygulamanın, 1 Ocak 2004'te kanunla sürekli hale getirildiğini hatırlatan Şimşek, her nevi mobil elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetlerinin, yüzde 25 oranında ÖİV'ye tabi tutulduğunu belirtti.

Mehmet Şimşek, radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetleri ile diğer elektronik haberleşme hizmetlerinin yüzde 15, kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetlerinin ise yüzde 5 oranında ÖİV kapsamında yer aldığını hatırlattı.

Şimşek, yürürlüğe girdiği 1999'dan 2009 yılının Ağustos ayı sonuna kadar, toplam 23 milyar 17 milyon 146 bin lira ÖİV tahsil edildiğini bildirdi. Şimşek, toplanan vergiler ve depremle ilgili yapılan harcamaların ödenek ve kaynak bazında dağılımının, şeffaf yönetim anlayışının bir gereği olarak, Gelir İdaresi Başkanlığında yayımlanan Yıllık Faaliyet Raporları ile Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından aylık olarak çıkarılan Kamu Hesapları Bülteninde yer aldığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...