Goldman Sachs'tan Fed açıklaması

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayında faiz artırma olasılığını yükselttiğini duyurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.09.2016 - 23:01

Goldman Sachs'tan Fed açıklaması

Goldman Sachs'tan yapılan açıklamada, Fed'in 20-21 Eylül tarihlerinde yapacağı toplantısının ardından faiz artırma olasılığı tahmininin revize edilerek yüzde 55'e yükseltildiği bildirildi.

Açıklamada, Fed Başkanı Janet Yellen'in 26 Ağustos'da ABD'nin Wyoming eyaletindeki Jackson Hole kasabasında yaptığı konuşmaya işaret edilerek, Yellen'in konuşmasında kullanılan "güçlü dilin" zamanlamasının, aralık ayı yerine eylül ayında faiz artışı olasılığını güçlendirdiği ifade edildi.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın da aynı gün Yellen'in açıklamalarını desteklemesinin eylülde faiz artışı ihtimalini yükselttiğinin vurgulandığı açıklamada, her iki Fed yetkilisinin açıklamalarının bu ay faiz artırmak için "planlı bir sinyal" olduğuna inanıldığının altı çizildi.

Açıklamada, geçen cuma piyasa beklentisinin altında gelen 151 binlik ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi de yorumlanırken, düşük gelen söz konusu veriye rağmen istihdamın Fed'in 100 binlik standardının üstünde arttığı ve iş gücü piyasasında 3 aylık ortalama istihdam artışının da ağustos itibarıyla 190 binden 232 bine yükselmiş olmasının olumlu olarak görüldüğü kaydedildi.

Goldman Sachs, temmuzda yaptığı açıklamada, Fed'in eylül toplantısında faiz artırma ihtimalininin yüzde 25 olarak tahmin edildiğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...