Havalar ısındı, sebze fiyatları düştü

Antalya Toptancı Haller Şube Müdürü Dilaver Demir, havaların ısınmaya başlamasıyla hale giren ürün miktarında artış olduğunu ve buna bağlı olarak fiyatlarda düşüş yaşandığını bildirdi.

Anadolu Ajansı 12.01.2016 - 10:27

Havalar ısındı, sebze fiyatları düştü

Antalya Toptancı Haller Şube Müdürü Dilaver Demir, Türkiye'nin en büyük toptancı haline sahip Antalya'da, 250 bin çiftçinin ürettiği ürünlerin satışa sunulduğunu söyledi. Günlük ortalama 7-8 bin çiftçinin ürünlerini hale getirdiğine işaret eden Demir, bu ürünlerin komisyoncular aracılığıyla tüccarlara, iç piyasaya ve ihracata gönderildiğini kaydetti.

Geçen hafta etkili olan soğuk havaya bağlı olarak don olayları yaşandığını ve bunun fiyatlarda yükselmeye neden olduğunu vurgulayan Demir, son 2-3 gündür havaların iyi gitmesiyle hale giren ürün miktarında artış olduğunu ifade etti. Buna bağlı olarak ürünlerde 30-50 kuruş fiyat düşüşü olduğunu anlatan Demir, bunun mevsim normallerine uygun olduğunun altını çizdi.

Domatesin son 3 gündür fiyatında 30 kuruşa kadar düşüş olduğu bilgisini veren Demir, yine aynı şekilde patlıcan, kabak, salatalık ve biber gibi ürünlerde de fiyatların 50 kuruş kadar gerilediğini bildirdi.

Üreticilerin, hale ürün az geldikçe daha fazla kar ettiğine dikkati çeken Demir, "Havalar soğuk gittiğinde yani don olayları olduğunda, günlük ortalama 7-8 bin civarında hale ürün getiren çifti sayısı 4-5 bine kadar düşüyor. Dolayısıyla hale giren ürün sayısında azalma yaşanıyor. Böyle olunca arz talep dengesine bağlı olarak az olan ürünün fiyatı yükseliyor. Geçtiğimiz hafta havanın olumsuz olması nedeniyle çiftçilerimizin ürünleri son derece yüksek fiyatlardan satıldı. Bu da çiftçimizi son derece memnun etti. Verdikleri emeğin karşılığını fazlasıyla aldılar" dedi.

Demir, yaş sebze fiyatlarındaki düşüşün Rusya ile bir ilgisi bulunmadığını tamamen mevsimsel olduğunu vurguladı.

KOMİSYONCU VE ÜRETİCİ MEMNUN

Halde ürün satışı yapanlardan Adem Gülden ise işlerinin iyi olduğunu ve fiyatlarda son günlerde düşüş yaşandığını dile getirdi. Gülden, iç pazara yönelik çalıştıkları için Rusya ile yaşanan gerginliğin işlerini olumsuz yönde etkilemediğini anlattı.

Üretici Mustafa Çetin de işlerinin iyiye gittiğini söyledi. Fiyatların düzeyinden memnun olduklarını belirten Çetin, "İhracat kesilmeseydi daha iyi olacaktı. Ancak iç piyasadan gelen talep de bizi memnun ediyor. Ürünlerimizi genelde İstanbul, Ankara ve Adana gibi büyük illere gönderiyoruz. Fiyatlar geçmiş yıllara göre iyi gidiyor" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde domatesin kilogram fiyatı 1,60-2 lira arasında satışa sunuldu. Dolmalık biber 2,50, patlıcan 3,30, kabak 2,50 ve salatalık ise 2 liradan alıcı buluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...