IMF'yle görüşmeler Nisan ortası hızlanacak

Önce tüm ekonomik hedefler revize edilecek ve yeni bir tasarruf paketi hazırlanacak. IMF ile pazarlık da bu adımlara göre yürütülecek.

18.03.2009 - 11:36

Ekonomi yönetiminin IMF Başkanı'yla yaptığı toplantıda küresel mali krizin ekonomik göstergelere etkisi değerlendirildi.

Bütün rakamlarda ciddi değişiklikler olduğu belirlenirken, ekonomide haftalık revizyonlara ihtiyaç duyulan bir dönem yaşandığı tespiti yapıldı. IMF de henüz açıklanmayan son raporlarındaki Türkiye ekonomisine ilişkin yeni tahminlerini aktardı.

IMF'nin, kendi tahminlerindeki değişikliklere bağlı olarak Türkiye'yle ilgili yaklaşımlarını da yenilediği belirtildi. Krizin yoğunlaşan etkisini dikkate alan IMF'nin Türkiye'ye yaklaşımının son derece esnek olduğu vurgulanıyor.

Toplantıda, olası bir anlaşmada kredi miktarı ve sürenin önemi vurgulandı. Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının da bu iki unsura bağlı olduğu vurgulandı.

Ocak ayında cari fazla verdiren ödemeler dengesi gelişmelerinin IMF'den alınacak kredi miktarını azaltabileceği üstünde duruldu.

Türkiye'ye büyüklüğü belirlenmiş bir tasarruf paketi talebi iletilmedi. Ancak ekonomi yönetimi, hangi harcamalarda ne kadar kesinti yapılabileceğini belirleyerek Fon'la görüşmelerin bunun üstünden sürdürülmesini gündeme getirdi.

YENİ TEDBİRLER NİSAN ORTASI
Yeni tasarruf tedbirlerini belirlemek içinse Nisan ortası bekleniyor. Hükümet, 31 Mart'ta açıklanacak olan 2008 büyüme rakamları ve 2009 ilk çeyreğine ilişkin bütçe gerçekleşmelerine bakarak hedefleri yenileyecek. Değişiklik, 2010 ve 2011 rakamlarını da kapsayacak.

IMF ile görüşmelerinse revizyondan sonra hızlanacağına dikkat çekiliyor. Nisan ortasında bir heyet gelmesi ve anlaşma kararı alınması halinde onayın Mayıs ayı içinde tamamlanabileceği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...