Japonya'dan 150 milyar dolarlık teşvik paketi

Japonya Başbakanı Aso, dünyanın ikinci büyük ekonomisini durgunluktan çıkarmak için 15 trilyon yen (150 milyar dolar) tutarında yeni bir teşvik paketi açıkladı.

Anadolu Ajansı 10.04.2009 - 12:45

Japonya'dan 150 milyar dolarlık teşvik paketi

Japonya Başbakanı Taro Aso, yaptığı açıklamada, Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 3'ü büyüklüğündeki paketin, insanların geçim kaynaklarını korumayı ve gelecekteki büyümeyi teşvik etmeyi amaçladığını belirterek, paketin, Japonya'nın ihracat, üretim ve istihdam açısından çok sıkıntılı bir dönemine denk geldiğini söyledi.

Taro Aso, ''Ülke ekonomisi, ihracatın ve üretimin düşmesi ve iş olanaklarının keskin şekilde bozulmasıyla hızla kötüleşiyor'' dedi. Aso, yeni adımların bir kısmının bonolar yoluyla fonlanacağını belirtti.

Önlem paketi, enerji, sağlık, sosyal yardım, çevre teknolojileri, kültür, moda ve turizm alanlarında işçilere ve küçük işletmelere yardım, bölgesel ekonomileri desteklemeyi kapsıyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yanaki en derin durgunluğun içinde bulunan Japonya ekonomisi, küresel talebin benzeri görülmemiş çöküşüyle hırpalandı.

Japonya'da hükümet daha önce de yaklaşık 87 milyar avro tutarında ekonomiyi teşvik paketini uygulamaya koymuştu.

Japonya'nın kamu borcu şu anda gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 170'ine çıkarak, sanayileşmiş ülkeler arasında en yüksek seviyede bulunuyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), 2009 yılında Japonya'nın yüzde 6,6 oranında küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...