Kızılay binası ihalesi ortak girişime verildi

Kızılay binasının 25 yıllığına işletilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 114 milyon 202 bin 479 dolar ile Karsaklar-Sementa Tekstil-Tango Tekstil-Renkyol Yapı-Güvensoy İnşaat Ortak Girişimi verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.11.2009 - 14:39

Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Levent Pekcan başkanlığında, Kızılay Genel Merkezinde yapılan ihalede, şartname alan yedi firmadan koşulları uygun olan Grup Hatipoğlu ile Karsaklar-Sementa Tekstil-Tango Tekstil-Renkyol Yapı-Güvensoy İnşaat Ortak Girişimi teklif verdi.

Yap-İşlet-Devlet modeli ile çıkılan ihale, Kızılay binasının inşaatının 24 ay içinde tamamlanmasını ve 25 yıl süreyle işletilmesini içeriyor.
İhalede, Grup Hatipoğlu, binanın 25 yıllık kira bedeli olarak 39 milyon 467 bin 602,98 dolar teklif ederken, Karsaklar-Sementa Tekstil-Tango Tekstil-Renkyol Yapı-Güvensoy İnşaat Ortak Girişimi'nin kira teklifi 25 yıl için üç yıl ödemesiz toplamda 110 milyon 173 bin 662,28 dolar oldu.

Grup Hatipoğlu, teklifini 77 milyon 557 bin 764,31 dolara çıkararak "yapabileceği en iyi teklifin bu olduğunu" belirtti ve ihaleden çekildi. Pekcan, bu bedellerin düşündükleri muhammen bedelin çok altında kaldığını belirterek, ortak girişimden teklifini revize etmesini istedi. İhaleye verilen 10 dakika aranın ardından ortak girişim adına konuş an Bülent Sungur, verebilecekleri en iyi rakamı telaffuz ettiklerini ve bunun üzerine çıkamayacaklarını söyledi.

Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit, bu parayı ticari bir faaliyet için değil, Kızılay'ın yardımları için kullanacaklarını vurgulayarak, ödemesiz geçilen 7, 14 ve 21. yıllarda da kira verilmesini istedi. Komit, teklifin yükselmesi halinde Kızılay Yönetim Kurulu'nu mümkün olan en kısa zamanda olağanüstü toplantıya çağıracağını ve ihaleyi sonuçlandıracaklarını bildirdi.

Bunun üzerine ortak girişim, ödemesiz geçilen 21. yılda da kira bedelini vermeyi ve toplam kira rakamını 114 milyon 202 bin 479,65'e yükseltmeyi teklif etti.
Pekcan da bu rakamı ihale komisyonunun kararı olmadan Kızılay Yönetim Kuruluna sunacaklarını, Yönetim Kurulu'nun ortak girişimle ihale bedeli konusunda tekrar görüşebileceğini ya da ihaleyi iptal edebileceğini söyledi. 


Sayfa Yükleniyor...