Mahkeme "dikey" yapıyı durdurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sık sık karşı olduğunu dile getirdiği dikey yapılaşmaya yargı da set çekti. İstanbul Koşuyolu'nda Darüşşafaka Cemiyeti'nin eski arazisi için Taşyapı tarafından planlanan 80 metrelik otel inşaatı durduruldu.

ntv.com.tr 27.11.2017 - 14:42 | Son Güncelleme : 27.11.2017 - 15:24

Mahkeme "dikey" yapıyı durdurdu

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, Koşuyolu'nda yapılması öngörülen otel inşaatı konusunda durdurma kararı verirken, inşaat için verilen ruhsatları ve imar planlarını tümüyle gözden geçirdi. 8 Kasım 2017 tarihli karar, taraflara hafta başında tebliğ edildi.

Soyak Gökyüzü Konutları tarafından açılan davada, davacı tarafı Avukat İbrahim Koyuncu temsil etti. Söz konusu araziye, Taşyapı tarafından inşaat yapılmak isteniyordu. 

Mahkemenin kararındaki, "İmar planı insan, toplum, çevre ilişkilerinde ikişi ve aile mutluluğu ile toplum hayatını yakından etkileyen fiziksel çevreyi, sağlıklı bir yapıya kavuşturmayı, yatırımların yer seçimlerini ve gelişme eğilimlerini yönlendirmek ve toprağın koruma kullanma dengesini en rasyonel biçimde hazırlamak amacıyla hazırlanır" ifadesi dikkat çekti. 

Kararda "araziye yapılmak istenen otelin nazım ve imar planları arasında uyumsuzluklar bulunduğu, arazi yakınındaki birinci derecede SİT alanının dikkate alınmadığı, gerekli imar planı yapılmadan imar durumu düzenlemesi yapılmasının olumsuz örnek oluşturacağı" da belirtildi.

Mahkeme, otel inşaatına ilişkini imar planı değişikliklerini de iptal etti. 

Otel inşaatı, bölge halkı tarafından da da sık sık protesto edilmişti. 

Sayfa Yükleniyor...