CNBC-e'nin 10. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ''Geleceği Görmek: Ekonomide 1000 günde neler olacak?'' konulu konferansa, video konferans bağlantısı ile katılan Yatırım Uzmanı Marc Faber, bir gün Amerikan ekonomisinin iflas edeceğine inandığını ifade ederek, ''Ama iflas etmeden önce de para basıyorlar'' dedi.

İlişkili Haberler


FED'in kurulumundan bugüne ABD Dolarının satınalma gücünün azaldığını belirten Faber, şu andaki Amerikan ekonomisinde dolar ve tahvilin cazip olmadığını dile getirerek, ABD Doları ve tahvili cazip değilse, enflasyondan faydalanacak yatırım kalemlerinin seçilmesi gerektiğini söyledi.

Faber, önümüzdeki dönemde altın, platin gibi değerli metallerin değer kazanacağına işaret ederek, şöyle devam etti:

''Çünkü para basar gibi altın basılamıyor. Çin, bence Bernanke'ye teşekkür mektubu göndermeli; 'Sayenizde ABD çöktü, Çin zengin oldu' diye. Çünkü, kaynak üreten ülkeler zenginleştikçe daha çok ithal ediyorlar. Bu da, küresel bir balon yaratıyor. Çin ekonomisi büyümeye devam ettikçe petrol fiyatları da artacak.''

Gelişmekte olan ekonomilerin hızlı büyüdüğüne ve bu ülkelerin bir araya geldiğinde, küresel ekonominin neredeyse yarısını oluşturduğuna değinen Faber, ''Yatırımcılar, bence parasının en az yarısını gelişmekte olan ekonomilere yatırmalı. Yatırımcı olarak veya özel sektör olarak odaklanmamız gereken yer gelişmekte olan ülkeler olmalı'' diye konuştu.

Faber, belli bir dönem emtia fiyatlarının yukarı çıkacağının altını çizerek, Ortadoğu'daki borsalarda ilginç yatırım fırsatları gördüğünü söyledi ve ''Devlet tahvillerinden kaçının, devlet tahviline yatırım yapmayın. Cazip olan iki şey hisse senedi ve emtia. Ben hisse senedinden yanayım. Düzeltme döneminde piyasadan çıkıp emlak ya da emtiaya girmek lazım. Altın ve gümüşü tutmak önemli. Emlak, arsa alın. Hatta Türkiye'den çiftlik alın'' dedi.