Merkez'den döviz hamlesi

Merkez Bankası döviz ihalelerinde alım tutarını yarından itibaren 50 milyon dolardan 40 milyon dolara düşürdü. Karar sonrası dolar geriledi.

30.05.2011 - 09:52

Merkez'den döviz hamlesi

Sermaye akımlarında gözlenen yavaşlamayı dikkate alan Merkez Bankası günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarın yarından itibaren 50 milyon dolarından 40 milyon dolara düşürüldüğünü açıkladı.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, sermaye akımlarının güçlü seyretmesinde önemli bir faktör olan gelişmiş ülkelerdeki likidite koşullarında önemli bir değişiklik olmamasına rağmen, bazı Avrupa ülkelerine ilişkin artan kamu borcunun sürdürülebilirliği endişelerinin son dönemde risk iştahını olumsuz etkileyerek Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının göreli olarak yavaşlamasına neden olduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle devam edildi: "Sermaye akımlarında gözlenen bu yavaşlama dikkate alınarak, 1 Ekim 2010 tarih, 2010-55 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna açıklanmış olan esnek döviz alım ihale yöntemi çerçevesinde günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutar yarından itibaren 50 milyon dolardan 40 milyon dolara düşürülmüştür. Döviz alım ihalelerine ilişkin programımız önümüzdeki dönemde döviz piyasası likidite gelişmeleri çerçevesinde tekrar değerlendirilebilecek, günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir."

Açıklamanın ardından dolar/TL 1,6050'ten 1,6000'a kadar geriledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...