Metro'da uzlaşma sağlandı

Perakende sektörüne farklı bakış açısıyla ilkleri getiren Metro ve Sosyal-İş arasında görüşmeleri yapılan Toplu İş Sözleşmesi, tarafların mutabakatı ile imzalandı.

Haberler - ntv.com.tr 05.09.2016 - 10:36

Metro'da uzlaşma sağlandı

Çalışanlarını iş modelinin merkezindeki en önemli paydaş olarak gören Metro Türkiye ve Sosyal-İş arasında Mart 2016’dan beri yürütülen 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 3 Eylül 2016 cumartesi günü tarafların mutabakatı ile imzalandı.

Metro Türkiye Türkiye’de faaliyette bulunduğu 26 yıl içinde Türk ekonomisine büyük katkılar sağlamış ve aynı kararlılıkla sosyal ve ekonomik alandaki katkılarına, yatırımlarına devam etmektedir. Geçtiğimiz ay faaliyete giren üç yeni mağaza ile birlikte Türkiye’de 19 ilde 35 satış noktasında, %97’sini yerel ürünlerin oluşturduğu ürünleri ile müşterilerine ulaşan Metro, 4500 kişiye istihdam sağlamakta, binlerce tedarikçisiyle Türk ekonomisi için katma değer yaratmaktadır.

Metro Türkiye bünyesinde çalışan barışının sağlanması yönünde adım attıklarının altını çizen Metro Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan: “Bu anlaşma ile 4500 çalışanımız yeni haklar ve yeni bir çalışma düzeni ile sektöre örnek teşkil edecek bir anlaşmaya kavuşmuş bulunmaktalar.

Bu sonuca ulaşılmasında büyük gayret gösteren Sayın Sosyal İş Sendikası Başkanı ve yöneticilerine, 33 iş yerimizden görüşmelere katılan işçi baş temsilcilerimize, Metro Toptancı Market’i temsil eden değerli arkadaşlarıma ve en önemlisi bütün bu süreç içerisinde sağduyu ile davranan 4500 çalışanımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sektörümüze örnek olacak bu sözleşmenin iş yerimize, çalışanlarımıza, tüm paydaşlarımıza, en önemlisi de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Metro Türkiye olarak yerel değerlere verdiğimiz önem ve bu ülkeden kazandığımızı yine bu ülkeye yatırma içgüdüsüyle, ticareti güçlendirmek, ülkemizin değerlerini hak ettiği yere ulaştırmak konusunda kayda değer adımlar atıyoruz. Çalışanlarımız Metro Türkiye’nin vazgeçilmez bir parçası, biz birlikte kocaman bir aileyiz. İnanıyorum ki gelinen noktanın pozitif olması herkesi memnun etmiştir. Biz geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Türkiye için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Başta çalışanlarımız ve aileleri olmak üzere bütün camiamızın, ülkemizin Kurban Bayramını kutluyor, endüstri barışının her kesime faydalı olduğuna inanarak bu doğrultuda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 

NE OLMUŞTU?

DİSK'e bağlı Sosyal İş ile Metro Grossmarket arasında süren 6. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Sendika ile işveren arasındaki görüşmelerde 41 maddede anlaşmaya varılsa da taraflar parasal hakları düzenleyen maddelerde anlaşmaya varamamıştı. Metro işvereninin “yılda 4 ikramiye” hakkını, 2015 yılı ücretine giydirmeyi teklif etmesi sendika tarafından kabul görmedi. Görüşmelerde, arabulucu aşamasından da anlaşma çıkmaması üzerine sendika grev ilanı kararı aldı.

Sayfa Yükleniyor...