Obama: Ekonomide umut ışığı görüyoruz

ABD Başkanı, ekonomik tehlikenin henüz geçmediğini ancak ilk kez umut ışığı görmeye başladıklarını söyledi.

14.04.2009 - 21:42

Obama: Ekonomide umut ışığı görüyoruz

ABD Başkanı Barack Obama, 'durgunluğun' vurduğu Amerikan ekonomisinde gelişme işaretleri olduğunu, ancak tehlikenin henüz geçmediğini söyledi.

Obama, Georgetown Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, halen zor bir dönemde bulunulduğunu, tehlikenin henüz atlatılmadığını, bununla birlikte şu an itibariyle ilk kez umut ışığı görmeye başladıklarını kaydetti.

Yönetiminin 20 ocak'ta iktidara gelmesinin ardından attığı adımları özetleyen Obama, 787 milyar dolarlık kurtarma paketi, bankaların yeniden sermayelendirilmesi, kredi piyasalarının serbest bırakılması, emlak piyasasının istikrarı ve Amerikan otomobil endüstrisinin desteklenmesine yönelik adımlarla ekonomik gelişmenin işaretlerini vermeye başladığını anlattı.

Obama, okullarda ve polis birimlerinde planlanan geçici işten çıkarmaların durdurulduğunu, temiz enerji firmaları ile inşaat firmalarının yeniden işçi aldığını ve ev sahiplerinin düşük faiz oranlarıyla yeniden finanse edildiğini söyledi.

Bunların olumlu ve cesaret verici haberler olduğunu, ancak yine de zor zamanların sona erdiği anlamına gelmediğini ifade eden Obama, "2009, Amerika'nın ekonomisi için zor bir yıl olmaya devam edecek" diye konuştu. Obama, ayrıca daha fazla iş kayıpları olabileceği, daha çok insanın evini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Christina Romer da bugün Amerikan ekonomisinin halen hasta olduğunu belirtmişti.

Mart ayında yüzde 8,5 ile son 25 yılın işsizlik rekorunun kırıldığı ABD'de, halen birçok kişi evini ya da işini kaybediyor ya da kaybetme endişesini yaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...