Portekiz'de sosyalist hükümet, kamu açığını düşürüp dışarıdan finans desteği alınmasını önlemek amacıyla sunduğu yeni ekonomik önlem paketine parlamentodan destek alamadı.

Portekiz meclisinde 5 saat süren görüşmeler sonrasında hükümetinin "Büyüme ve İstikrar Programı" kabul edilmeyen Başbakan Jose Socrates de, Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ile yaptığı görüşmede istifasını sundu.

Socrates, yaşanan siyasi krizin sebebini, "sadece parti çıkarlarını düşünen" diye tanımladığı ana muhalefetteki sağ görüşlü Sosyal Demokrat partiye bağladı.

Socrates'in istifası sonrasında, 2009 Eylül ayından bu yana iktidarda bulunan azınlık hükümetinin düşmesi ve ülkenin erken seçime gitmesi bekleniyor.

EKONOMİK ÖNLEM PAKETİ
Meclis tarafından reddedilen önlem paketinde, 2013 yılına kadar kamu açığının yüzde 2'ye düşürülmesi öngörülüyordu. Pakette, emekli maaşlarının dondurulması veya 1500 avrodan fazla alanların maaşlarında yüzde 5 ila yüzde 10 arasında kesinti yapılması, sağlık, eğitim harcamalarının ve yerel yönetimlerin bütçelerinin kısıtlanması gibi maddeler yer alıyordu.

Bu sabah gazetecilere açıklamasında "Eğer bu programı kabul etmezsek, daha sert önlemleri zorunlu kılacaklar" diyen Başbakan Socrates'in, "Büyüme ve İstikrar Programı" nın Maliye Bakanı Fernando Teixeira de Santos tarafından açıklanmasından sonra meclisi terk etmesi dikkati çekti.

Konuşmasında "Tasarruf etmeliyiz, daha az harcamalıyız" diyen Santos, sözlerini, "Hepimiz, tüm siyasi partiler, karşılaştığımız zorlukları aşabilmek için Portekizlilerden daha çok fedakarlıkta bulunmasını istemeliyiz. Ben bunu saklamıyorum. Gerçek bu" diye sürdürdü.

HÜKÜMETE SUÇLAMALAR
Sosyalist hükümet, "Portekiz'in özgürlüğünü yeniden elde etmesini sağlamalıyız" diyen muhalefet partilerince, "gerçekleri saklamak, şantaj yapmak, başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere dış faktörlerin etkisinde kalarak yeni önlemleri kabul ettirmeye çalışmak" gibi sert suçlamalara maruz kaldı.

Portekiz'in 2005 yılından bu yana başbakanı olan, 2009 yılı Eylül ayındaki son genel seçimlerde azınlık hükümeti kuran Socrates, BİP'in kabul edilmemesi halinde ülkeyi yönetecek şartlara sahip olmayacağını daha önceden açıklamıştı.

DIŞ DESTEK ZORUNLULUĞU
24-25 Mart'ta yapılacak ve avro bölgesiyle ilgili yeni ekonomik kararların alınacağı AB Konseyi zirvesinden önce siyasi kriz yaşayan Portekiz'in, Yunanistan ve İrlanda gibi dış finans desteği almak zorunda kalabileceği yorumları yapılıyor.