Raiser: Türkiye düşük büyümeye alışmalı

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde daha düşük büyüme rakamlarına alışması gerektiğini söyledi.

Haberler 25.10.2013 - 11:41

Raiser: Türkiye düşük büyümeye alışmalı

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, CNBC-e'nin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin bu yıl yüzde 3,6 büyüme öngörüsünün gerçekçi olduğunu belirten Raiser, "Türkiye orta ve uzun vadede yüzde 5 büyüme istiyorsa daha köklü reform yapmalı" ifadelerini kullandı. Raiser, "Türkiye geçtiğimiz yıllara göre daha düşük büyümelere alışmalı" dedi.

'BABACAN'IN ADIMLARINDAN ETKİLENDİM'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı Orta Vadeli Program'la ilgili konuşan Raiser şunları söyledi:

"Hükümet küresel realiteye alışmaya çalışıyor. Türkiye gibi dış kaynaklı ülkeler büyüme beklentilerini ılımlı hale getirmeli. Bizim de beklentimiz gelecek yıl için bu yönde. Türkiye açısından yapısal zorluklar açık, bir takım reformlar yapılmalı, tasarrufların artırılması gerekiyor. Şu anda reformlar rekabetçiliği artıracak yönde olmalı.

Babacan'ın adımlarından çok etkilendim. İş piyasası açısından yapılan reformlar cesaret veriyor. Eğitim alanında adımlar atılması gerekiyor. Reform paketleri ihracat potansiyelini artıracak ve cari açık zamanla azalacak. Bunun hemen olmasını beklememek lazım."

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA

Sayfa Yükleniyor...