Renault ve Tofaş işçileri üretimi durdurdu

Bursa'da Renault Fabrikası'nda yaklaşık bin 500 işçi işbaşı yapmayıp fabrika bahçesinde eyleme başladı. Bu eylemin ardından Tofaş Otomobil Fabrikası işçileri de Renault işçilerine destek vermek için üretimi durdu.

DHA 16.05.2015 - 01:43

Renault ve Tofaş işçileri üretimi durdurdu

Türkiye’nin önemli otomobil fabrikalarından olan ve yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığı Bursa'daki Renault Fabrikası'nda üretim durdu.

Bir vardiyada yaklaşık 400 otomobilin üretiminin gerçekleştiği fabrikada, zam ve haklarının korunmadığını öne süren 16.00- 24.00 vardiyasında çalışan işçiler, üretimi durdurup fabrikayı boşaltmadı. 24.00- 08.00 vardiyasında çalışan yaklaşık bin 500 işçi ise işbaşı yapmayıp fabrika bahçesinde eyleme başladı.

İşçilerin "Yetkili gelsin, gerekli açıklamayı yapsın" istekleri sonuçsuz kaldı. Fabrika önünde sessiz eylem yapan işçiler, zaman zaman cep telefonlarının ışıklarını yakarak eylemlerine sürdürdüler.

Gazetecilerin röportaj tekliflerini de geri çeviren işçiler, istifa ettikleri Türk Metal Sendikası ve fabrika yönetimi aleyhine slogan attılar.

İşçilerin eylemlerine yakınları da destek verdi. İşçiler zaman zaman megafonla "Aramızda provokasyon amacıyla gelenler olabilir, lütfen slogan atmayın" şeklinde uyarıda bulundular. İş bırakma eyleminin mesai bitimi olan saat 08.00’e kadar sürmesi bekleniyor.

İşçiler, Türk Metal Sendikası'nın kısa süre önce bir otomotiv yan sanayi fabrikasında işçilere yüzde 60 zam aldığını, kendi haklarını korumadığını iddia ederek sendikadan istifa etme sürecine girdiklerini, son bir aydır devam eden sorunlar ve fabrika yönetiminden muhatap bulamadıkları gerekçesiyle iş durdurma eyleminin başlatıldığını söylediler. Eylemden olumlu bir sonuç çıkmazsa işçilerin iş bırakma eylemlerinin devam edeceği öğrenildi. 

TOFAŞ'DA DA ÜRETİM DURDU

Bursa'da yaklaşık 5 bin Tofaş işçisi, Renault Fabrikası'nda yapılan greve destek vermek amacıyla iş bıraktı.

Fabrikanın içinde ve bahçesinde eylemlerini sürdüren işçiler, haklarını savunmadığını iddia ettikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası'nın yöneticileri aleyhine sık sık slogan atarak, tepkilerini dile getirdi.

Eylemci işçilerden Faruk Akkuş, grup adına yaptığı açıklamada, 8 yıldır TOFAŞ'ta çalıştığını ve Türk Metal Sendikası'nın 4 kere sözleşmesini gördüğünü söyledi.

Bu sözleşmelerde sendikanın, işçilerin haklarını savunmadığını öne süren Akkuş, şöyle konuştu:

"En son başka bir firmayla yapılan toplu sözleşme sonucunda oradakilerle aramızda 500 lira gibi bir fark oluştu. Biz de bu farkın maaşlarımıza yansıtılması için eylem başlattık. 16.00'da başlayıp 24.00'te bitecek vardiya değişimi yapılmayarak iş bırakma eylemi başlatıldı. O saat itibariyle fabrikada üretim durdu. TOFAŞ'ta 4 bin 500 kişi çalışmaktayız. Bin 500 işçi fabrika içinde 3 bin işçi ise fabrika dışında eylemlerini sürdürmekte. Yaklaşık 3 bin 500 işçi Türk Metal Sendikası'ndan istifa etti. Bunu yalanlayabilirler ama elimizde istifa etiğimize dair evrakımız mevcuttur."

Eylemlerine devam edeceklerini belirten Akkuş, "İşveren bizi muhatap olarak görmüyor ve biz de muhatabımız olmayan bir iş yerinin hakkımızı vereceğinden şüpheliyiz. İşveren içimizde seçeceğimiz temsilcilerimizle bundan sonra muhatap olmak zorundadır. Bizi muhatap olarak görene ve aradaki fark ücreti verilene kadar bu eylemlerimiz devam edecektir. Bir sonuç alana kadar buradan bir yere ayrılmayarak yerde, çimlerde yatacağız ama hakkımızı alacağız" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...