Sabancı üçüncü havalimanına talip

Sabancı Holding CEO'su Kurtul, "Önümüzdeki dönem Türk şirketleriyle ortaklık yapabiliriz. Yeni projeler, özelleştirme projelerinde. Mesela üçüncü havalimanı ihalesine bakıyor olacağız" dedi.

Haberler 16.11.2012 - 16:33

Sabancı üçüncü havalimanına talip

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, CEO olduktan sonra ilk özel röportajını CNBC-e'ye verdi.

Kurtul şunları söyledi: "Önümüzdeki dönem başka ortaklıklar yapabiliriz. Bugüne kadar yabancı şirketlerle ortaklık yaptık. Önümüzdeki dönem Türk şirketleriyle ortaklık yapabiliriz. Yeni projeler, özelleştirme projelerinde. Mesela üçüncü havalimanı ihalesine bakıyor olacağız.

Bizim için önemli olan kârlı büyüme. Son çeyrekte kârlılık anlamında daha iyi bir performans sergiledik. Yukarı doğru bir trendimiz var. Son çeyrek kârlılık marjımız yükseldi. 6 iş kolumuzda son çeyrek biraz daha iyi neticeler gördük. Bankacılık özellikle iyi. Bunun bir nedeni de ekonomik şartlar, faiz oranındaki düşüş, piyasalardaki canlanma, büyümede son aylardaki toparlanma. Enerji işimiz de yatırımlar devreye girdikçe daha iyi netice almaya başladık. Yıl sonu kâr geçen yıla paralel olacak, belki biraz daha üzerinde bir seviyeye ulaşacağız.

2013'TE YÜZDE 15-18 BÜYÜMEK İSTİYORUZ
2012 her şeye rağmen iyi bir yıldı. Ciroda yıl sonunda geçen yıla göre yüzde 17-18 büyüme olacak. 2013'ün daha iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. Türkiye bu yıl yüzde 3,2, gelecek yıl yüzde 4 civarı büyür. Umarız biz de ciroda yüzde 15-18 büyüme gerçekleştirebiliriz.

CARREFOURSA'DA BİRÇOK ALTERNATİF VAR
Carrefoursa'nın performansından yeteri kadar memnun değildik. Daha iyi bir performans oluşturmak için ne yapabiliriz, ortağımızla mutabık kalmak istedik. Bunu bir süre sağlayamamıştık. Ama Carrefour'da CEO değişimi oldu. Yeni yönetimle bu mevcut durumun değişmesi konusunda mutabıkız. Birçok stratejik alternatif var. Bunlar arasında Sabancı ve Carrefour için en doğrusu neyse onun çalışmasını yapıyoruz. Yıl sonu itibariyle en azından nasıl bir yolda gideceğimizle ilgili daha net bir fikir olur. Birçok stratejik opsiyon var."

Haberin devamı CNBCe.com'da

Sayfa Yükleniyor...