Sanayi üretimi 7 ayın en düşüğünde

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Mayıs'ta yüzde 3,3'le Ekim 2013'ten beri en düşük artışı kaydetti.

08.07.2014 - 10:07

Sanayi üretimi 7 ayın en düşüğünde

Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi Mayıs'ta beklentilerin altında arttı. TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 3,3 arttı.

CNBC-e anketinde üretim artışı yüzde 4,6 olarak bekleniyordu. Sanayi üretimi böylece Ekim 2013'ten beri en düşük aylık artışı kaydetti. Mayıs'ta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 9,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti.

Bu artışı, yüzde 4,9 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı(makine ve teçhizat hariç), yüzde 3,3 ile ana metal sanayii takip etti. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5,7 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 21,2 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti.

Bu düşüşü, yüzde 13,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 8,2 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bu yılın Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1 artmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...