Büyümenin öncü göstergesi olarak gösterilen sanayi üretimindeki daralma devam ediyor.

İlişkili Haberler


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretimi Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6, Ağustos'a göre ise yüzde 0.2 azaldı.

CNBC-e anketinde üretimin yüzde 7.6 daralması bekleniyordu.

Sanayi üretimi iki aydır önceki aylara göre de düşüş gösteriyor. Sanayi üretimi Ağustos ayında yüzde 6.3 düşüş kaydetmiş, Temmuz'a göre de yüzde 5.7 azalmıştı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, üretim madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 6.4, imalat sanayiinde yüzde 9.3, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 4.1 azaldı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, yüzde 18.2 ile sermaye malı imalatında görüldü. Enerjinin yüzde 8.2, ara malı imalatının yüzde 8, dayanıksız tüketim malı imalatının yüzde 7.5 oranında düştüğü, dayanıklı tüketim malı imalatının ise yüzde 10.1 oranında arttığı görüldü.

İmalat sanayi alt grupları incelendiğinde, en yüksek düşüş yüzde 33.8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

Onu, yüzde 31’lik düşüş ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti. En yüksek artış ise yüzde 23.3 ile büro makineleri ve bilgisayar imalatında gerçekleşti.