SEC soruşturma dosyalarını imha mı etti?

ABD'nin Sermaye Piyasası Kurulu'nun, 2008'deki krizde bankalarla ilgili ön soruşturma dosyalarını imha ettiği iddia ediliyor. Dosyaları imha edilenler arasında Bernard Madoff, Lehman Brothers, AIG, Deutche Bank, Bank of America ve Goldman Sachs gibi isimler var.

18.08.2011 - 12:00

SEC soruşturma dosyalarını imha mı etti?

Amerika Birleşik Devletleri'nin Sermaye Piyasası Kurulu (SEC), 2008'de patlak veren finans krizinin belli başlı aktörleri arasında yer alan bankalarla ilgili ön soruşturma dosyalarını yakarak imha etmekle suçlanıyor.

SEC'te çalışmış bir avukat, kurumun resmi bir soruşturma düzeyine çıkmayan dosyaları imha etmeyi prosedür haline getirdiğini iddia etti.

SEC'ten bir sözcü, her belgeyi arşivlemelerinin gerekmediğini belirterek yanıt verdi.

Ön soruşturma dosyaları imha edilenler arasında spekülatör Bernard Madoff, Lehman Brothers, AIG, Deutche Bank, Bank of America ve Goldman Sachs gibi isimler var.

Avukat Darcy Flynn, SEC'te usulsüzlük yaşandığını düşünerek ortaya çıkmaya karar verdiğini ve 1990'larıın başından beri kurumun 9000'i aşkın dosyayı imha ettiğini söyledi.

Avukatın bu sözleri üzerine Kongre'de yargı komisyonunun üyelerinden Senatör Charles Grassley, SEC'e bir mektup yazarak iddiaların incelenmesini istedi.

Grassley, soruşturmadan sorumlu bir kurumun ileride delil olarak kullanabileceği bulguları imha etmesinin akla yatkın olmadığını açıkladı.

2008'deki krizden beri SEC, mali sektörü denetleme sorumluluklarını yeterince yerine getirmemekle eleştiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...