Simav taşınacak

İlçede 277 acil boşaltılması gereken bina, 86 yıkılmış konut ve bin 616 oturulamaz bina var... Bölgeyi deprem korkusundan ve can kaybından kurtarmak için Jeoloji Mühendisleri Odası Genel merkezi tarafından görevlendirilen jeoloji mühendisleri yer tespit çalışmalarına başladı. Verilecek rapor doğrultusunda yeni modern bir Simav inşa edilecek.

Haberler 22.05.2011 - 15:43

Simav taşınacak

Kütahya’nın Simav İlcesi’nde perşembe gecesi saat 23.15’de meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.9 büyüklüğündeki depremde binaların büyük bölümünün hasar ördüğü Simav’ın afet kapsamına alınmamasını Belediye Başkanı DP’li Kasım Karahan tepki gösterdi.

Simav’ın iki yılda iki büyük deprem atlatmasına ve şu an binalarının tamamına yakınının hasarlı olmasına rağmen halen afet kapsamına alınmadığı belirtildi.

Bugüne kadar yapılan tüm müracaatların sonuçsuz kaldığını öne süren Karahan, "Yıllardır müracaat etmemize rağmen, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ilçemizi afet kapsamına almadı. İlçe olarak 2009 yılında da büyük hasarlarla deprem geçirdik. Henüz onun yaralarını sarmadan şimdiki depremde de büyük zarar aldık. İlçemizin acil olarak afet kapsamına alınmasını istiyoruz. Aksi taktirde vatandaşlarımızın bu hasarın altından kalkması çok zor. Devletin bizleri biraz olsun dikkate almasını istiyoruz" dedi. 

SİMAV TAŞINACAK
DHA'nın haberine göre; Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ise Simav’ın belirlenecek uygun bir bölgeye taşınacağını açıklayarak şöyle konuştu:

"Simav’ı deprem korkusundan ve can kaybından kurtarmak için Jeoloji Mühendisleri Odası Genel merkezi tarafından görevlendirilen jeoloji mühendisleri yer tespit çalışmalarına başladı. Verilecek rapor doğrultusunda yeni modern bir Simav inşa edilecek. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. İlçe Hükümet Konağı başta olmak üzere birçok kamu binası büyük hasar aldı. Hükümet Binasına oturulamaz raporu verildi. Bina içindeki birimleri Endüstri Meslek Lisesi bahçesine kurulacak çadırlara taşıyarak hizmete devam edeceğiz. Ayrıca ilçede hasar tespit çalışmaları kapsamında 277 acil boşaltılması gereken bina, 86 yıkılmış konut ve bin 616 oturulamaz bina tespit edildi. Kriz Merkezi görevlileri çalışmaların devam ediyor."

Sayfa Yükleniyor...