Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ''Türkiye Yatırım Zirvesine'' katıldı. Zirvede yaptığı konuşmanın ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, ''Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 'IMF ile anlaşmanın bir sonu olmalı' görüşlerinin'' hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

''IMF konusu, Türkiye'de çok tartışılan bir konu. Türkiye inşallah, önümüzdeki yıllarda hiçbir şekilde IMF'ye ihtiyaç duymayacak kadar ayakları üzerinde durabilecek.

Dünyanın en büyük krizini, en kötü dönemini IMF'siz atlattık. Ama şu da var, IMF'ye siz bir sigorta poliçesi olarak bakarsanız, onun da çok fazla tartışılmasına gerek yok. O, Türkiye'nin faydasına dahi olabilir.''

Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda güçlü yapısıyla, uluslararası finans kuruluşlarından kaynağa ihtiyaç duymayacak bir noktaya geleceğine inandığını vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu:

''Şu anda da bu zor dönemi onlardan kaynak almadan kapattık. Ama eğer IMF'den bir destek gelirse ve biz içerden daha az borçlanıp, özel sektöre daha fazla kaynak bırakırsak, bu Türkiye'nin lehine olan bir şeydir. Biz kendi programımızı ortaya koyduk, destek gelirse güzel olur, gelmezse zaten Türkiye kendi programıyla yoluna devam edecek'' diye konuştu.

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, Londra'daki Renaissance Chancery Court Otelinde düzenlenen ''Türkiye Yatırım Zirvesine'', çok sayıda yatırımcı ve şirket yetkilisi ile üst düzey yönetici katılıyor.

Dün başlayan ve yarın sona erecek olan zirvede, Türkiye'nin mevcut küresel ekonomik durumla nasıl mücadele ettiği, Türkiye'nin enerji ve altyapı gibi alanlardaki son yatırımları ile Türkiye'ye yatırım imkanları ele alınıyor.